Senovėje buvo teigiama, kad gaivus burnos kvapas byloja net apie žmogaus sielos tyrumą. Istoriniai faktai rodo, kad jau mūsų protėviai kentė nuo halitozės, tačiau tais laikais nebuvo aiškios šio sutrikimo priežastys ir gydymo būdai. Šiomis dienomis jau yra žinoma kas sukelia halitozę ir kaip ją įveikti. Daugelis žmonių nežino terminų halitozė, ozostomija, stomatodisodija, kurie medikams suprantami, kaip nuolatinis nemalonus kvapas iš burnos. Lankydamiesi pas odontologą, pacientai šia problema paprastai nesiskundžia, nes jiems „nepatogu“ arba blogo kvapo jie „nejaučia“. Blogą kvapą iš burnos žmonės bando įveikti burnos gaivikliais, kramtomąja guma ir burnos skalavimo priemonėmis, kurios tik trumpam pašalina nemalonų kvapą, tačiau problemos nepašalina
Sekite mus socialiniuose tinkluose:
Blogas burnos kvapas, dar vadinamas halitoze, yra gana dažnas sutrikimas, skirtingais laipsniais pasireiškiantis maždaug vienam iš 4 žmonių. Blogas burnos kvapas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių.
Blogą burnos kvapą sukelia anaerobinės sierą gaminančios bakterijos. Šios bakterijos kaupiasi ant liežuvio paviršiaus ir gerklėje, kur natūraliai dauginasi. Šios bakterijos turi ten būti, nes jos padeda virškinti maistą suskaidydamos baltymus. Baltymai, esantys maiste, užsilieka burnos gleivinėje, ypatingai apkrėstuose ar parodontozės pažeistuose burnos audiniuose.
Tam tikromis sąlygomis šios bakterijos ima labai greitai skaidyti baltymus, kurie sudaryti iš amino rūgščių. Dviejų amino rūgščių (cisteino ir metoinino) sudėtyje gausu sieros. Kada bakterijos ima greičiau skaidyti baltymus į amino rūgštis, taip pat greičiau gaminama ir siera, tuomet pasireiškia halitozė (blogas burnos kvapas)!
Bakterijos, skaidydamos burnoje esančius baltymus, liežuvio nugarėlėje ir gerklėje išlaisvina sieros junginius:
- vandenilio sulfidą (kvapas kaip supuvusio kiaušinio);
- metil-merkaptaną (kvapas kaip ilgai panešiotų kojinių);
- putresciną (kvapas kaip pastovėjusių atliekų);
- kitas blogą kvapą skleidžiančias medžiagas.
Halitozė yra ne tik medicininė, bet ir socialinė problema, galinti sukelti žmonėms nepatogumų ir net nerimą. Kadangi šis sutrikimas yra plačiai paplitęs, taigi nenuostabu, kad parduotuvės yra perpildytos mėtinėmis pastilėmis, kramtomąja guma, burnos skalavimo skysčiais ir kitais produktais, skirtais kovoti su blogu kvapu iš burnos. Daugelis iš šių produktų, nėra tokios veiksmingos, kaip tikimasi prieš jas įsigyjant, jos tik laikinai pašalina blogą kvapą iš burnos
Pagrindinė blogo kvapo priežastis – prasta burnos higiena arba nekontroliuojamas Gr – anaerobų dauginimasis burnoje. Nereguliariai, nekruopščiai valomi dantys didina apnašų kaupimąsi ir tai stipriai įtakoja blogo burnos kvapo atsiradimą. Dėl liežuvio apnašo gali atsirasti blogas burnos kvapas ir skonio jutimo sutrikimų. Halitozės atsiradimui turi reikšmę ir išskiriamų seilių pH.
Kitos blogą burnos kvapą sukeliančios priežastys:
- Periodonto patologija;
- Opinis nekrozinis gingivitas, periodontitas;
- Kserostomija;
- Daugybinis kariesas;
- Sinusitai;
- Tonzilitas;
- Tuberkuliozė;
- Pneumonijos;
- Inkstų nepakankamumas;
- Virškinimo sutrikimai;
- Diabetas ir kt.
Blogas kvapas turi ypatybę dienos metu kisti, todėl kad keičiasi lakių sieros junginių išsiskyrimas
Blogas burnos kvapas pasireiškia šiais simptomais:
- Baltu apnašu ant liežuvio, ypač jų gausu ant liežuvio nugarėlės;
- Baltais tiesiais (apvaliais) gabaliukais, kurie atsiranda ant tonzilių;
- Apnašomis burnoje atsikėlus iš ryto ir burnos sausumu;
- Blogu kvapu, kai suvalgoma maisto, turinčio daug baltymų;
- Gleivėmis ar lašėjimu po nosimi;
- Rytiniu blogu kvapu arba deginančiu jausmu liežuvyje;
- Tirštomis seilėmis, nuolat reikalingas gerklės išvalymas;
- Peršalimais, alergijomis;
- Pastoviu rūgščiu, karčiu metalo skoniu burnoje.
Blogo burnos kvapo diagnostika yra ir paprasta, ir sunki. Kadangi dažniausiai žmonės savo blogo burnos kvapo neužuodžia. Sėkmingas halitozės gydymas priklauso nuo teisingos ir kruopščios jos diagnozės, taip pat labai svarbu tiksliai nustatyti halitozės priežastis (odontogeninės ar neodontogeninės priežastys) ir halitozės tipą. Halitozė gali būti gydoma mechaniškai ir chemiškai sumažinant mikroorganizmų ir jų substratų kiekį. Norint išgydyti halitozę, taip pat veiksmingos paprastos priemonės:
- Žmonės turi gerti daug vandens ir kruopščiai praskalauti burną vandeniu, po kiekvieno valgio;
- Žmonės turi būti skatinami valyti liežuvio nugarėlę su minkštu dantų šepetėliu ar specialiu valymo įrankiu;
- Turi būti periodiškai atliekamos akmenų šalinimo procedūros;
- Būtina į savo mitybos racioną įtraukti daržovių, turinčių daug ląstelienos.
Mechaniškai sumažinti mikroorganizmų ir substratų kiekį galima valgant kietus maisto produktus pusryčiams, kurie didina seilių išsiskyrimą (jei jis sumažėjęs), vartojant kramtomąją gumą, taisyklingai valant dantis, liežuvį, tarpdančius ir reguliariai atliekant profesionalią burnos higieną.