fbpx

Dantų šaknų kanalų gydymas

Dantų šaknų kanalų gydymas odontologijoje – tai „aukštasis pilotažas“, nes dantų kanalų valymas, plombavimas reikalauja ne tik kruopštumo, pastabumo, profesionalumo, bet ir gebėjimo dirbti su pažangiomis gydymo technologijomis ir metodikomis. Kokybiškas ir šiuolaikiškas dantų kanalų gydymas padeda išvengti rimtesnių dantų ligų, saugo nuo dantų netekimo, užtikrina, kad net ir infekcijos pažeistas dantis funkcionuos ilgiau.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Dantų šaknų kanalų gydymas – kada jis reikalingas?

Kad pacientui bus reikalingas dantų kanalų gydymas, dažniausiai sužinoma pirminės konsultacijos metu. Kad kreiptumėtės į odontologą, nereikia laukti, kol pradėsite jausti nemalonius simptomus. Ne retai būna taip, kad pacientas nejaučia iš pradžių jokių dantų ligų simptomų, o kai pradeda skaudėti dantį, pasirodo, kad infekcija jau spėjo pažeisti danties vidinius audinius, pulpą. Tada ir prireikia dantų šaknų kanalų gydymo.
Kelios būdingiausios priežastys, kurios signalizuoja, kad reikia gydyti dantų kanalus:

  • Dantenų patinimas ir spalvos pakitimas, fistulės ir pūlinukai;
  • Stiprus danties skausmas arba pulsuojantis skausmas. Jis sustiprėja naktį arba esant spaudimui;
  • Danties trauma.

Kaip gydomi dantų kanalai?

Dantų struktūra labai sudėtinga ir subtili. Dantį sudaro išorinė dalis, esanti virš dantenų (vainikas), ir vidinė dalis, esanti šaknyje. Kiekvieno danties viduje yra didelė ertmė, kurioje daug kraujagyslių, nervų. Ši ertmė su minkštaisiais audiniais vadinama pulpa. Iš šios ertmės išeina stambesni ir mažesni šaknų kanalai. Šoniniuose dantyse gali būti nuo dviejų iki keturių kanalų, o priekiniuose dantyse – vienas.
Dantų kanalai yra tarsi siauri vamzdeliai su daugybe atšakų. Jei aplinkiniai audiniai yra uždegiminiai arba negyvi, juos reikia pašalinti. Dantų šaknų kanalų gydymas skirstomas į kelis etapus:

  1. Parengiamasis etapas. Apžiūros metu atlikus danties rentgeną, įvertinamas danties pažeidimas.
  2. Atliekamas uždegimo pažeistos pulpos valymas. Išvalomi infekcijos pažeisti vidiniai danties audiniai ir dantų kanalai, t.y. pašalinamas kraujagyslių pluoštas ir nervai, ertmė dezinfekuojama.
  3. Kitame etape gydytojas suformuoja dantų šaknų kanalus.
  4. Po būtino gydomų dantų kanalų valymo ir dezinfekcijos odontologai užpildo danties ertmę specialia medžiaga. Dantys visam laikui “užplombuojami” nuo įvairių infekcijų ir mikrobų. Svarbu žinoti, kad tinkamai atliktas kokybiškas dantų gydymas gali padėti ilgiems metams pamiršti problemą. Nekokybiškai atlikus šią procedūrą, po kurio laiko prireikia dantų šaknų kanalų pergydymo. Gydymo procese naudojant dentalinį mikroskopą šito išvengiama.

Endodontinis gydymas, arba dantų šaknų kanalų gydymas, yra gana sudėtingas ir sunkus procesas. Be to, jį gali apsunkinti tai, kad dauguma pacientų kreipiasi per vėlai, kai infekcija jau būna įsiskverbusi į žandikaulio kaulą, todėl gijimo procesas būna daug sunkesnis. Todėl labai svarbu į odontologą kreiptis pajutus net ir menkiausią diskomfortą, o dar geriau – bent kartą per metus apsilankyti profilaktinei apžiūrai.

Kokios tolimesnės dantų gydymo procedūros atliekamos po dantų kanalų gydymo?

Sugydyti dantų kanalai – tai tik gydymo plano dalis. Toliau jau gali būti plombuojami dantų karieso pažeisti dantys, t.y. plomba atkuriami pažeisti ir pašalinti dantų audiniai.
Dažniausiai endodontiškai gydytas dantis po kanalų plombavimo yra protezuojamas vainikėliu ar kita pasirinkta restauracija, tam kad apsaugotų ir visiškai atstatytų danties kramtymo funkciją. Hermetiškai užplombuoti kanalai su sandaria restauracija išsaugo nuosavą dantį.

Dantų kanalų gydymas: skausmas, ar tai normalu?

Dantų šaknų kanalų gydymas nėra skausminga procedūra, nes yra taikoma anestezija. Skauda dantį po kanalų gydymo – tai ne retai pasitaikantis pacientų nusiskundimas. Po gydymo šioks toks skausmas, atsirandantis kramtant, normalu. Kai baigiasi anestezija, t.y. nuskausminamųjų vaistų poveikis, organizmas pradeda reaguoti į buvusį dirbtinį įsikišimą į danties ertmę. Keletą dienų po atliktos procedūros, dantį gali mausti ar atrodyti tarsi dantis būtų „iškeltas”. Šią reakciją galima kontroliuoti įprastais vaistais nuo uždegimo (Ibuprofen, Nimesil ir kt.).

Dantų kanalų pergydymas

Yra atvejų, kai ir po sėkmingo dantų kanalų gydymo, praėjus keliems mėnesiams ar net metams po pirminio kanalų gydymo, gali suskausti dantį. Yra tikimybė, kad infekcija pasikartojo ir tai gali būti laikoma komplikacija. Šių komplikacijų priežastys įvairios:

  • nepastebėtas danties dugno ar šaknies skilimas;
  • dėl sudėtingos šaknų anatomijos nerasti papildomi kanalai ar nepilnai užplombuoti lenkti kanalai;
  • rezistentiški mikroorganizmai;
  • nekokybiškos restauracijos (pralaidžios plombos, netikslios vainikėlio ribos), ko pasekoje užplombuoti kanalai vėl infekuojasi.

Tokiu atveju reikalingas dantų šaknų kanalų pergydymas. Šiuolaikinė įranga, tokia kaip dentalinis mikroskopas, padeda odontologui pamatyti „plika akimi“ nematomus net ir mažiausius kanalus ir atlikti dantų kanalų gydymą taip kokybiškai, kad pergydymo tikimybė ir komplikacijos labai mažos.

Gydytojo odontologo rekomendacijos

Reikia žinoti, kad dantų šaknų kanalų gydymo metu ir po jo tol, kol dantų vainikas nėra pilnai atkurtas su nuolatine restauracija (plomba ar vainikėliu), rekomenduojama dantį saugoti, vengti juo kramtyti, kąsti kietą maistą, nes tai padidina lūžio riziką. Danties likusios sienelės gali lūžti, nes valant danties šaknų kanalus, kartu su nervu pašalinamos ir kraujagyslės, maitinančios dantį. Dantis, netekęs maitinimo, yra daug trapesnis ir neatsparus lūžiams.
Atstačius dantį su nuolatine restauraciją po endodontinio gydymo, jį reikia prižiūrėti taip pat kaip ir kitus dantis.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.