Fluoras– mikroelementas, kurio įtaka dantų būklei yra labai svarbi. Pastarųjų metų klinikiniais tyrimais nustatyta, kad apsaugoti dantis nuo rūgščių poveikio galima ir be fluoro (45 proc.).
Fluoro mes gauname su geriamuoju vandeniu, druska ir papildomai organizmui jo nereikia. Todėl į junginius, kuriuose yra fluoro įeina sudedamosios dalys, tokios kaip kalcis, fosfatas ir magnis. Šios medžiagos saugo dantis nuo ėduonies taip pat veiksmingai kaip fluoras bei spartina rūgščių paveikto dantų emalio atsinaujinimą. Be to, šios medžiagos, patekusios į organizmą, nesukelia pavojaus priešingai nei fluoras.
Sekite mus socialiniuose tinkluose:
Jau dabar tyrimais įrodytas fluoro toksiškumas (63 proc.) Didelės fluoro dozės silpnina imuninę sistemą, gali pažeisti inkstus, kai fluoro kiekis geriamajame vandenyje daugiau, nei 5mg/l, taip pat tikėtinas ir kaulų trapumas.
Fluoras turi įtakos dantų ėduoniui – didina emalio atsparumą rūgštims, susidarančioms burnoje dėl organizmų veiklos skylant angliavandeniams. Ėduonies profilaktikai naudojamos tirpiosios fluoro druskos. Mat fluoro jonai kartu su seilėse esančiu kalciu dantų paviršiuje suformuoja rūgščių neįveikiamus kalcio fluorido kristalus, apsaugančius dantis nuo ardomojo rūgščių poveikio.
Tyrimais nustatyta, kad dantų pastos sudėtyje esantis neorganinis fluoras maždaug 25 proc. sumažina ėduonies riziką. Suaugusių žmonių dantys pasisavina tik 20 proc. dantų pastose esančio fluoro, o kita dalis kaupiasi skydliaukėje ir žaloja organizmą. Fluoro perteklius išstumia iš kaulų kalcį. Ypač tai pavojinga vyresniems žmonėms. Todėl viena iš daugelio dantų jautrumo priežasčių yra kaulų retėjimas (osteoporozė).
Fluorozė
Fluorozė Normalus fluoro kiekis profilaktiškai apsaugo nuo dantų ėduonies, todėl fluoro dedama į dantų pastas, dantų želę, skalavimo skysčius. Tačiau per didelis jo kiekis sutrikdo normalų emalio ląstelių formavimąsi ir sukelia fluorozę. Lengvo laipsnio fluorozė gali atsirasti, jei vaikas vartoja per daug dantų pastos, turinčios fluoro, jei po dantų valymo gerai neišsiskalauja burnos ir nuolat nuryja pastos. Maži vaikai gali nuryti iki 30 proc. dantų pastos. Fluorozės pažeisti dantys iš pradžių atrodo tarsi ant dantų kauburelių būtų sniego kepurėlės. Jei pažeidimai gilesni, gali atsirasti duobelių, erozijų, danties vainiko defektų. Fluorozė pažeidžia tiek pieninius, tiek nuolatinius dantis, tačiau pastarieji pažeidžiami dažniausiai.
Kaip išvengti fluorozės?
Jei gyvenate šiaurės vakarų ir vakarų Lietuvos rajonuose, reikėtų daugiau dėmesio skirti fluorozės profilaktikai.
Rekomenduojama gerti pieną ir virintą vandenį. Virinant vandenį, dalis fluoro nusėda su kalcio druskomis, todėl po virinimo vandeniui reikia leisti nusistovėti, paskui nupilti ir tik tada gerti. Vaikams reikėtų kuo daugiau vartoti pieno ar jo produktų (piene esantis kalcis sujungia fluoro junginius). Taip pat rekomenduojamas vitaminas C, kuris padeda greičiau fluorui pasišalinti iš organizmo.
Jei galima, reikia pakeisti vandens šaltinį. Net ir gyvenant vietovėse, kurių geriamojo vandens fluoro kiekis per didelis, galima rasti vandens šaltinių, turinčių normalų fluoro kiekį. Tai gruntinio vandens šaltiniai -juose labai retai fluoro kiekis būna didesnis už normą.
Dantis valyti pasta, turinčia mažiau fluoro, o po to labai gerai išskalauti burną.Tokiuose vietovėse pastą, turinčią fluoro, galima vartoti tik tada, kai vaikas moka gerai išskalauti burną.
Taigi būtina atminti, kad fluoras veikia dvejopai. Nedidelė jo dozė saugo dantis, o didelė – keičia dantų spalvą ir pažeidžia kietuosius danties audinius. Būtina atsargiai rinktis fluoro turinčius junginius ir juos vartoti saikingai.
Naudingi faktai:
- (PSO) rekomenduojama paros norma Lietuvoje taikoma OPTIMALI fluorido konc. geriamajame vandenyje, atsižvelgiant į įvairaus amžiaus žmonių poreikius yra 0,5 – 0,8 mg/l;
- Rekomenduojama optimali fluorido paros norma vaikams (1,4 – 4 mg), paaugliams ( 0,5 – 2,5 mg);
- Didelis fluorido kiekis šiuose regionuose: Kretingoje, Klaipėdoje, Šilutėje, Kelmės rajonuose. Mažas fluorido kiekis: rytų ir pietryčų Lietuvos regionuose;
- Natūralus fluoro turintys produktai: jūros kopūstai, žalioji arbata, salotos, špinatai, žirniai, jūros gėrybės;
- Dantų pastos pasirinkimas: vaikams iki 7m. patartina vartoti pastas turinčias mažai fluoro (250 – 600 ppm); suaugusiems tinka pastos, turinčios (1000 – 1100 ppm);
- Esant fluoro kiekiui geriamajame vandenyje daugiau nei 5 mg/l, gali padidėti kaulų trapumas.
Parengė burnos higienistė Diana Stonkutė