fbpx

Kodėl būtina dantų ligų prevencija: į kokius simptomus atkreipti dėmesį?

Dažniausiai dantų liga – kariesas. Ši liga progresuodama pažeidžia ne tik danties emalį, bet ir minkštuosius danties audinius, dantenas, sukeldama tokias ligas kaip gingivitas, periodontitas. Remiantis moksliniais tyrimais, apie 50 proc. dantų ligų atvejų nulemia genetiniai veiksniai, kitus 50 proc. atvejų – netinkama dantų priežiūra. „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje rekomenduoja daugiau dėmesio skirti dantų ligų prevencijai tam, kad ateityje išvengtumėte dantų gydymo. Geri burnos higienos įgūdžiai ir reguliarus lankymasis pas gydytojus odontologus profilaktinei apžiūrai padeda džiaugtis sveikais ir tvirtais dantimis. Rekomenduojama bent kartą per pusmetį reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną ir užkirsti kelią karieso plitimui.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Dantų ligos – kaip jos atsiranda?

Ar žinote, kad būtent burnoje yra tvirčiausi audiniai: danties emalis – pats tvirčiausias kaulas, liežuvis – pats stipriausias raumuo, būtent burnoje esančios žaizdos gyja greičiausiai. Burnos sveikata reikšminga viso organizmo sveikatai. Burna – tai mūsų organizmo apsauga nuo ligų. Štai kodėl jos ertmėje yra viskas, kas mūsų organizme stipriausia.

Burna – tai gerai saugomi vartai, pro kuriuos patenka tiek maistas, tiek ir bakterijos, sukeliančios ne tik dantų bet ir kūno ligas. Todėl kasdieninis dantų išsivalymas šepetėliu ir tarpdančių siūlu – tai ne tik apie taisyklingus higienos įpročius, tai apie sąmoningą rūpinimąsi savo sveikata ir jos tausojimą, – dalinasi „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje gydytoja odontologė Ieva Ketvirtienė.

Pirmieji požymiai, kurie rodo, kad reiktų dėmesingiau pažvelgti į burnos sveikatą – tai paburkusios, kraujuojančios dantenos. Gali atsirasti dantų ar vieno danties jautrumas karšiui ar šalčiui. Visa tai rodo prasidėjusius uždegiminius procesus. Laiku nepašalinus uždegimą sukėlusių priežasčių, gali vystytis gingivitas, periodontitas. Neretai tai ir karieso požymis.

Dantų ligos pažeidžia danties audinius: pažeidžiamo danties audiniai nebeatsistato natūraliu būdu. Yra ligų, kurios formuojasi dar neišdygus dantims, t.y., paveldimos, kitos – jau išdygus dantims.

Kai kalbame apie dantų ligų paveldimumą, turime omenyje danties emalio tvirtumą. Nuolatinius dantis gali veikti ne tik paveldimumas, bet ir per didelis fluoro kiekis, juos gali paveikti įvairios dantų traumos, maistinių medžiagų trūkumas ir kt. Kaip jau minėta, dažniausiai paplitusi dantų liga yra kariesas. Laiku ir tinkamai jo negydant kyla danties minkštimo – pulpos – uždegimas (pulpitas), kuris vėliau sukelia apydančio uždegimą (periodontitą).

„Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje ragina nepamiršti – dantys visam gyvenimui

Periodonto ligos ir dantų ėduonis yra dažniausios neužkrečiamos žmonių ligos bei pagrindinė dantų netekimo priežastis. Abi ligos gali lemti prastesnę mitybą ir daryti neigiamą poveikį savivertei ir gyvenimo kokybei. Laimei, egzistuoja efektyvios prevencinės ir terapinės priemonės, kurios leidžia suvaldyti kariesą ir dantenų ligas. „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje primena, kokius simptomus pajutus reikia kreiptis į gydytojus odontologus:

Jei pajutote šiuos periodonto ligų simptomus:

  • Kraujuojančios dantenos
  • Dantenos pakeitusios spalvą (melsvos, raudonos)
  • Blogas burnos kvapas
  • Dantų paslankumas

Periodonto ligos yra bakterinės kilmės uždegiminės ligos. Negydomas periodontitas gali lemti dantų netekimą. Sunkiausios periodontito formos yra siejamos su komplikacijomis dėl didesnės aterogeninių širdies kraujagyslių ligų rizikos. Periodontitą įmanoma gydyti tiek, tad itin svarbu ankstyva diagnostika.

Jei pajutote šiuos dantų karieso simptomus:

  • Ant danties atsirado dėmių;
  • Dantis jautrus temperatūriams skirtumams;
  • Dantyje matoma ertmė („skylutė“);
  • Į tarpdančius dažnai prilenda maisto ir kt.

Dantų kariesas yra greitai progresuojanti liga atsiradusi dėl bakterinio apnašo ir mikroorganizmų sukeliamos rūgštinės terpės, kuri ardo dantų emalį. Negydomas kariesas gali prasiskverbti iki danties šaknies. Dėl negydomo karieso, kaip ir dėl periodontito, galima prarasti dantis.

Pagrindinė prevencinė rekomendacija – reguliarus lankymasis pas gydytojus odontologus ir taisyklingi burnos higienos įgūdžiai.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.