fbpx

Periodontitas: simptomai, gydymas ir prevencija

Periodontitas yra viena labiausiai paplitusių ligų tarp suaugusiųjų. Periodontitas tai lėtinė, kompleksinė uždegiminė liga, kuri dažniausiai išsivysto vyresniame amžiuje. Negydant ligos ir ignoruojant pirmuosius jos simptomus, tokius kaip dantenų kraujavimas, dantų skausmas ar dantų klibėjimas, atsiranda danties paslankumas, o galiausiai ir jo netekimas. Pagrindinis šios dantų ligos pavojus tas, kad simptomai vystosi lėtai ir be skausmo, tad ilgai galima net nepastebėti ligos. Kokie periodontito simptomai, kaip jis gydomas ir kokios rekomenduojamos prevencinės priemonės?

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Kaip atpažinti, kad vystosi periodontitas?

Naujausi tyrimai parodo, kad periodontito progresavimas ir sunkumas, kiekvienam yra individualus ir priklauso nuo tokių žmogaus faktorių kaip lytis, gyvenimo būdas (rūkymas ir alkoholis), cukrinis diabetas, viršsvoris ir metabolinis sindromas, osteoporozė, kalcio ir vitamino D trūkumas, stresas ir genetiniai faktoriai. Tačiau pagrindinis periodontito atsiradimo veiksnys – bakterinės apnašos.

Pagrindiniai periodontito simptomai yra:

Dantį palaikantys danties raiščiai, dantenos, žandikaulio alveolinis kaulas yra visuma, vadinama periodontu. Su šiuo audinių kompleksu yra susijusios 2 ligos – periodontitas ir gingivitas, kurios atsiranda dėl ant dantų paviršiaus nuolat besikaupiančių ir nenuvalomų bakterinių apnašų ir dantų akmenų. Periodontitas – tai uždegiminė liga, kurios metu iš pradžių ima rausti ir kraujuoti dantenos, jos tarsi „atsikabina“ nuo danties ir dėl to tarp danties ir dantenos susiformuoja ertmė, t.y. periodontinė kišenė. Dėl to dantys atrodo tarsi pailgėję, burnoje atsiranda nemalonus kvapas ir net skonis. Bakterijos, sukelia uždegimą ir ardo danties audinius. Ilgainiui dantys tampa paslankūs, gali atsirasti blogas burnos kvapas. Jei pastebimas dantų klibėjimas, tai reiškia, kad liga progresavusi. Kaip ir visos ligos, periodontitas turi savo vystymosi stadijas, tad laiku pradėjus gydymą, kai pastebimas net ir nežymus dantenų kraujavimas ar paraudimas, galima išvengti dantų praradimo.

Periodontito gydymas – suspėti laiku

Viena dažniausių dantų netekimo priežasčių ne traumos, bet būtent periodontitas, kai dėl atsiradusių periodontito kišelių patenka infekcija į gilesnius danties audinių sluoksnius. Klibantys dantys – tai tik pasekmė, tačiau laiku pastebėjus periodontitą, galima jį sustabdyti. Kaip jau minėta, šios ligos pradžia – apnašų sankaupos, kurios dirgina dantenas ir sudaro sąlygas atsirasti infekcijoms. Negydomos infekcijos toliau veikia dantų audinius, kurie laiko dantis. Jei raiščiai pažeisti – dantys pradeda klibėti. Periodontito gydymas priklauso nuo ligos stadijos.

Lengva stadija, arba gingivitas, pasireiškia dantenų uždegimu, kai jos paraudusios, patinusios ir jautrios. Valantis dantis šepetėliu, pakraujuoja. Šioje stadijoje dar nėra dantenų atsitraukimo ir susiformavusių kišenių arba jos minimalios. Pirminis periodontito gydymas tokiu atveju – tai profesionali burnos higiena, kurios metu pašalinamos kietosios dantų apnašos. Jei laikomasi visų burnos higienos specialistų rekomendacijų, negilios periodontito kišenės sugyja, dantys tampa mažiau paslankūs. Reguliarūs apsilankymai pas odontologą ar burnos higienistą padės išvengti šios ligos progresavimo.

Kai liga progresavusi, reikia kombinuoti nechirurginį ir chirurginio gydymą. Tai vidutinė periodontito stadija. Jai būdingi jau ir išoriškai pastebimi dantenų pakitimai – dantenos skausmingos, atsitraukusios nuo danties, atsivėrusios dantų šaknys, nykstantis kaulas.

Susidariusios periodonto kišenės. Šiose stadijoje dar nekliba dantys, nėra jų paslankumo arba jis labai nežymus.

Tada gali būti taikomas ir chirurginis gydymas taikomas, kai kietosios dantų apnašos susidariusios jau sunkiai prieinamose vietose. Šio gydymo metu yra atitraukiamos dantenos nuo dantų chirurginiu būdu, kad būtų galima prieiti iri išvalyti dantų akmenis. Kruopščiai ir profesionaliai atlikus šią procedūrą, dantenos sutvirtinamos ir paskiriamas kitas vizitas jau sugijus dantenoms.

Sunkioje periodontito stadijoje dantenos stipriai kraujuoja, atsiradęs žymus dantų klibėjimas, ženkliai sunykęs kaulas.

Po periodontito gydymo odontologo ar burnos higienisto kabinete, niekas nesibaigia. Būtina palaikomasis šios ligos gydymas. Kad periodontitas neatsinaujintų, būtinas nuolatinis reguliarus stebėjimas net jei ir nejaučiami jokie simptomai.

Periodontito gydymas namuose efektyvus tik tada, kai gautos rekomendacijos iš gydytojų odontologų. Specialistai gali rekomenduoti dantenų uždegimui gydyti naudoti natūralias priemones, tokias kaip druskos tirpalas, žolelių nuovirai ir pan. Tačiau efektyviausia ir būtiniausia priemonė norint sustabdyti periodontito plitimą – profesionali burnos higiena ir tinkami dantų priežiūros įpročiai.

Ką galite padaryti, kad periodontito gydymas namuose būtų efektyvesnis?

  • Kruopščiai mažiausiai du kartus per dieną valytis dantis
  • Būtinai naudoti tarpdančių siūlą, nes būtent tarpdančiai yra problemiškiausios vietos, kurių nepasiekia dantų šepetėlis.
  • Reguliariai kas pusmetį lankytis burnos higienos procedūrai
  • Jei išryškėjo pirmieji periodontito simptomai, nedelsti. Kraujuojančios dantenos – ne norma.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.