fbpx

Demineralizuoti (suminkštėję) dantų audiniai – ką tai galėtų reikšti?

Demineralizuoti dantų audiniai

Dantų dilimas šiandien tampa ne tik brandaus amžiaus žmonių burnos sveikatos problema. Pastebima, kad net 97 % gyventojų būdingas dantų nudilimas. Tai lemia keletas veiksnių – stresas, mityba ir netaisyklinga burnos higiena. Dažniausia to priežastis – netinkami burnos priežiūros įgūdžiai ir maiste esančios rūgštys. Kasdien dantų emalį veikia rūgštys. Jos daro poveikį dantų audiniams, kurie laikui bėgant „minkštėja“. Suminkštėję dantų audiniai – tai pagrindinis simptomas, įspėjantis apie dantų emalio eroziją ir kitas dantų ligas.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Kas yra dantų erozija?

Dantų erozija – tai lėtas, lokalizuotas ir beveik neskausmingas danties audinio irimas dėl maisto ar skrandžio rūgščių poveikio. Daugelio šiandienos gyvenimo tempas ir nuolatinis stresas sukelia tokius negalavimus kaip skrandžio refliukasas, bruksizmas, o mitybos racione daug gazuotų saldžiųjų gėrimų ir kitų rūgštinių maisto produktų. Dantų emalis ima „minkštėti“, t.y. vyksta danties kietųjų audinių demineralizacija. Tokiu būdu demineralizuoti dantų audiniai, t.y. emalis, tampa pažeidžiamesnis – jame imasi formuotis ėduonies  ertmės. Dantys tampa jautresni valgant saldų maistą. Jei dantis ima reaguoti į šaltą ar karštą maistą ar gėrimą, vadinasi danties audiniai pažeisti giliau.

Dantų erozija ir refliuksas – kaip tai susiję?

Ilgalaikė nervinė įtampa, rūkymas, riebus maistas, kava, alkoholis, nereguliarus ir skubotas valgymas – tai dažniausios priežastys, sukeliančios refliuksą. Deginantis rėmuo, rūgščių dirginama stemplės gleivinė, atpylimas, gerklės skausmas, lėtinis sausas kosulys – tai būdingiausi refliukso simptomai. Šalia jų – dantų ėduonis ir dėl rūgščių poveikio „suminkštėję“ dantų audiniai, t.y. pažeistas dantų emalis.
Rūgštys sukelia dantų eroziją. Maiste esančios rūgštys ir skrandžio rūgštys skiriasi pH kiekiu. Dantų audiniai pradeda irti, jei seilių pH nukrenta žemiau 5.5 (normalus seilių pH apie 7). Būtent skrandžio rūgštys, kurių pH 1-2, sukelia giliausius danties emalio pažeidimus. Įdomu palyginti, pavyzdžiui, gaiviųjų gazuotų gėrimų pH svyruoja nuo 2,5 iki 2,8 pH. Demineralizuoti (suminkštėję) dantų audiniai gali būti per dažno šių gėrimo vartojimo priežastis.

Ką daryti, kai trupa dantys?

Nekariozinės kilmės danties kietųjų audinių ligos pažeistas emalis – tai pagrindinė priežastis, kodėl susilpnėję dantys ima trupėti. Jei trupa dantys, būtina atkurti ar apsaugoti dantų emalį. Nors dantų emalis yra tvirčiausias mūsų organizmo audinys, tačiau jį galime pažeisti, jeigu nepakeisime dantų priežiūros ir mitybos įpročių, nežinosime, kaip valdyti stresą, kad išvengtume tokių šalutinių poveikių kaip bruksizmas (dantų griežimas) ar skrandžio refliuksas. Pastebėjus, kad trupa dantys, būtina ne tik apsilankyti gydytojo odontologo konsultacijai, bet ir keisti mitybos įpročius, reguliariai lankytis profesionalios burnos higienos procedūrai, o svarbiausia, išmokti tinkamai valyti dantis ir laikytis dantų priežiūros rutinos. Gydytojo odontologo konsultacijos metu po nuodugnios apžiūros yra įvertinama dantų būklė ir paskiriamas optimaliausias būdas, kaip sugydyti nesveikus dantis, kaip juos restauruoti, aptariamos prevencinės ir profilaktinės priemonės, kad situacija ne blogėtų.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.