Sekite mus socialiniuose tinkluose:
Vandens reikšmė burnos sveikatai
- Vanduo savo sudėtyje turi mineralinių medžiagų ir mikroelementų (fluorido), kurie padeda sumažinti dantų karieso riziką. Būtent fluoras padeda stiprinti dantų emalį ir saugo jį nuo erozijos ir ėduonies.
- Vanduo apsaugo nuo burnos išsausėjimo.
- Seilės yra pirmoji burnos apsauga nuo dantų ėduonies. Kai organizme ima trūkti vandens, seilių tekėjimas sumažėja. Prastėja savaiminis dantų apsivalymas, nes reikalingas ilgesnis laiko tarpas angliavandeniams pašalinti iš burnos. Atsiranda palanki terpė apnašose esančioms bakterijoms iš cukrų gaminti rūgštis, ir taip pažeisti kietuosius danties audinius bei sukelti dantų ėduonį.
- Vanduo padeda išvalyti burnos ertmę nuo maisto likučių.
- Vanduo išvalo burną nuo apnašų, kuriomis minta dantų ėduonį sukeliančios bakterijos. Be to, jis neutralizuoja burnoje esančių bakterijų gaminamas rūgštis.
Paprastas vanduo

Mineralinis vanduo

Mineralinis vanduo tai gamtoje, iš natūralaus mineralinio šaltinio tekantis vanduo, kurio pH apie 8, jis yra šsarminis. Sudėtyje turintis įvairių mineralų, sieros junginių, kalcio fosfato, kuris yra taip pat dedamas į dantų pastas, nes padeda atsinaujinti dantų emaliui. Jį ragaujant juntamas švelnus gazuotumas. Natūralus mineralinis vanduo glūdi neužterštoje ir nuo taršos patikimai apsaugotoje požeminėje aplinkoje, o jo išgavimui yra taikomi aukšti reikalavimai: vandens negalima dezinfekuoti, konservuoti ar dėti kitų priedų, išskyrus anglies dvideginį. Reguliarus šio vandens vartojimas padeda žmogaus organizmui atstatyti tinkamą mineralinių medžiagų pusiausvyrą.
Mineralinis vanduo

- Natūralus vandens pH yra 6,9-7,5. Pridėjus į jį burbuliukų (prisotinus anglies dioksidui) pH nukrenta ties 4,9-5,5. Vanduo tampa rūgštinis.
- Literatūroje aprašoma, jog gazuotas vanduo gali pakenkti dantų emaliui, kadangi gazuoto vandens pH yra mažesnis nei paprasto vandens.
- Išsiskiria maloniu skoniu, gaivinančiomis savybėmis.
Karbonizacijos procesas. Per karbonizaciją anglies dioksidas, veikiant slėgiui, yra ištirpinamas vandenyje. Kartais dedame tokių priedų kaip druska ar maistinė soda, tačiau selteris (silpnas mineralinis vanduo) paprastai yra sudarytas tik iš vandens ir anglies dvideginio.
Gazuoto mineralinio vandens nepageidautinas poveikis
Gausiai vartojant gazuotą mineralinį vandenį galimą susidurti su šiomis dantų problemomis:
Emalio demineralizacija – emalio tirpimas pasireiškiantis baltomis dėmelėmis ant dantų paviršiaus. Dėl demineralizuoto emalio daug stipriau jaučiamas karštis, šaltis ir spaudimas.

Dantų erozija yra dantų emalio nusidėvėjimas dėl rūgščių poveikio. Seilėse esantis kalcis dalyvauja emalio remineralizacijoje, tačiau jei vartojame maiste yra daug rūgščių ši pusiausvyra sutrinka. Tai atsiranda dėl dažno gazuotų gėrimų, vaisių, sulčių vartojimo. Taip pat ją sukelia sumažėjęs seilių išsiskyrimas, skrandžio refliuksas.

Dantų ėduonis
Tai danties kietųjų audinių demineralizacija, kurią sukelia dantų apnašų metaboliniai pokyčiai.
Dantų ėduonies simptomai:
- dantų skausmas
- patamsėjusi jų spalva
- emalio trupėjimas
- suminkštėję dantų audiniai

Prevencija
- Rekomenduojama negurkšnoti, bet vartoti pagrindinio valgymo metu taip sumažinant poveikį pažeisti emalį;
- Gazuotus gėrimus pakeisti į negazuotus ir nesaldintus gėrimus;
- Naudoti atstatančią dantų pastą;
- Taisyklinga burnos higiena
Reguliariai lankytis pas odontologą bei burnos higienistą.
Taigi, apibendrinant galima teigti, kad geriausias pasirinkimas yra tiesiog paprastas vanduo, tačiau saikingai vartojant natūralų mineralinį vandenį ar gazuotą mineralinį vandenį, taip pat nepadarysime didelės žalos mūsų dantimis ir visam organizmui.