fbpx

Gazuoto vandens poveikis dantų emaliui

Visi puikiai žinome, jog vanduo ir tam tikras jo kiekis yra būtinas mūsų organizmui, tačiau kyla klausimas, ar gazuotas vanduo lygiai taip pat naudingas mūsų sveikatai, mūsų dantimis, kaip ir paprastas vanduo? Visi dar puikiau žinome, kad saldinti gazuoti gėrimai nėra palankūs dantų ir visai organizmo sveikatai, tačiau kiek iš mūsų žinome apie gazuoto vandens poveikį sveikatai ir ar tai, apskritai naudinga mūsų sveikatai. Nors galime daug kur matyti, jog mineralinis vanduo yra labai naudingas mūsų sveikatai, tačiau nėra žinoma reikšmingų tyrimų, kuriuose būtų įrodyta, kad mineralinis vanduo yra naudingesnis žmogaus sveikatai nei paprastas vanduo. Panagrinėkime plačiau.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Vandens reikšmė burnos sveikatai

 • Vanduo savo sudėtyje turi mineralinių medžiagų ir mikroelementų (fluorido), kurie padeda sumažinti dantų karieso riziką. Būtent fluoras padeda stiprinti dantų emalį ir saugo jį nuo erozijos ir ėduonies.
 • Vanduo apsaugo nuo burnos išsausėjimo.
 • Seilės yra pirmoji burnos apsauga nuo dantų ėduonies. Kai organizme ima trūkti vandens, seilių tekėjimas sumažėja. Prastėja savaiminis dantų apsivalymas, nes reikalingas ilgesnis laiko tarpas angliavandeniams pašalinti iš burnos. Atsiranda palanki terpė apnašose esančioms bakterijoms iš cukrų gaminti rūgštis, ir taip pažeisti kietuosius danties audinius bei sukelti dantų ėduonį.
 • Vanduo padeda išvalyti burnos ertmę nuo maisto likučių.
 • Vanduo išvalo burną nuo apnašų, kuriomis minta dantų ėduonį sukeliančios bakterijos. Be to, jis neutralizuoja burnoje esančių bakterijų gaminamas rūgštis.

Paprastas vanduo

Paprastas_vanduo
Jo pH yra nuo 6,9 iki 7,5 – neutralus. Jis natūralus ir gerai išvalo burnos ertmę nuo maisto likučių. Vanduo iš čiaupo savo sudėtyje turi fluorido, kuris padeda sumažinti dantų kariesą. Vandens ypač rekomenduojama gerti po „blogų“ gazuotų, saldintų gėrimų. Tai būtų naudinga ne tik dantims, bet ir skrandžiui. Beveik visi organizmo cheminiai, fiziologiniai ir koloidiniai vyksta vandens skiediniuose arba kartu su vandeniu. Skystoje vandens terpėje vyksta virškinimo ir maisto įsisavinimo procesai skrandyje ir žarnyne, gyvosios medžiagos sintezė organizmo ląstelėse.

Mineralinis vanduo

Mineralinis_vanduo

Mineralinis vanduo tai gamtoje, iš natūralaus mineralinio šaltinio tekantis vanduo, kurio pH apie 8, jis yra šsarminis. Sudėtyje turintis įvairių mineralų, sieros junginių, kalcio fosfato, kuris yra taip pat dedamas į dantų pastas, nes padeda atsinaujinti dantų emaliui. Jį ragaujant juntamas švelnus gazuotumas. Natūralus mineralinis vanduo glūdi neužterštoje ir nuo taršos patikimai apsaugotoje požeminėje aplinkoje, o jo išgavimui yra taikomi aukšti reikalavimai: vandens negalima dezinfekuoti, konservuoti ar dėti kitų priedų, išskyrus anglies dvideginį. Reguliarus šio vandens vartojimas padeda žmogaus organizmui atstatyti tinkamą mineralinių medžiagų pusiausvyrą.

Mineralinis vanduo

Gazuotas_vanduo
 • Natūralus vandens pH yra 6,9-7,5. Pridėjus į jį burbuliukų (prisotinus anglies dioksidui) pH nukrenta ties 4,9-5,5. Vanduo tampa rūgštinis.
 • Literatūroje aprašoma, jog gazuotas vanduo gali pakenkti dantų emaliui, kadangi gazuoto vandens pH yra mažesnis nei paprasto vandens.
 • Išsiskiria maloniu skoniu, gaivinančiomis savybėmis.
  Karbonizacijos procesas. Per karbonizaciją anglies dioksidas, veikiant slėgiui, yra ištirpinamas vandenyje. Kartais dedame tokių priedų kaip druska ar maistinė soda, tačiau selteris (silpnas mineralinis vanduo) paprastai yra sudarytas tik iš vandens ir anglies dvideginio.
Gazuoti gėrimai turi sąlytį su dantimis – su dantų emaliu, todėl vartojimo metu emalis būna tiesiogiai veikiamas rūgšties. Tyrimai parodė, kad angliarūgštė ilgainiui gali šiek tiek suardyti dantų emalį. Be to, gazuoti gėrimai, pagardinti citrusiniais vaisiais, pavyzdžiui, citrina, žaliąja citrina ar greipfrutu, turi ir nedidelį kiekį citrinos rūgšties, kuri dar šiek tiek labiau kenkia dantims. Vėlgi – nesaldintų gazuotų gėrimų rūgštys veikia labai silpnai. Saldieji vaisvandeniai apie 100 kartų labiau kenkia dantims, nei paprastas gazuotas vanduo. Taigi, gazuotas vanduo be priedų yra geriausia alternatyva paprastam vandeniui. Gazuotas vanduo gali didinti skrandžio rūgštingumą. Skrandžio rūgštingumas didina refliukso riziką, skrandžio rūgšties patekimas į stemplę, iš jos į burnos ertmę neigiamai veikia dantų emalį, o rūgštis gali sukelti dantų emalio eroziją.

Gazuoto mineralinio vandens nepageidautinas poveikis

Gausiai vartojant gazuotą mineralinį vandenį galimą susidurti su šiomis dantų problemomis:

Emalio demineralizacija – emalio tirpimas pasireiškiantis baltomis dėmelėmis ant dantų paviršiaus. Dėl demineralizuoto emalio daug stipriau jaučiamas karštis, šaltis ir spaudimas.

Emalio_demineralizacija

Dantų erozija yra dantų emalio nusidėvėjimas dėl rūgščių poveikio. Seilėse esantis kalcis dalyvauja emalio remineralizacijoje, tačiau jei vartojame maiste yra daug rūgščių ši pusiausvyra sutrinka. Tai atsiranda dėl dažno gazuotų gėrimų, vaisių, sulčių vartojimo. Taip pat ją sukelia sumažėjęs seilių išsiskyrimas, skrandžio refliuksas.

Dantų erozija

Dantų ėduonis
Tai danties kietųjų audinių demineralizacija, kurią sukelia dantų apnašų metaboliniai pokyčiai.

Dantų ėduonies simptomai:

 • dantų skausmas
 • patamsėjusi jų spalva
 • emalio trupėjimas
 • suminkštėję dantų audiniai
Dantų_ėduonis

Prevencija

 • Rekomenduojama negurkšnoti, bet vartoti pagrindinio valgymo metu taip sumažinant poveikį pažeisti emalį;
 • Gazuotus gėrimus pakeisti į negazuotus ir nesaldintus gėrimus;
 • Naudoti atstatančią dantų pastą;
 • Taisyklinga burnos higiena
  Reguliariai lankytis pas odontologą bei burnos higienistą.

Taigi, apibendrinant galima teigti, kad geriausias pasirinkimas yra tiesiog paprastas vanduo, tačiau saikingai vartojant natūralų mineralinį vandenį ar gazuotą mineralinį vandenį, taip pat nepadarysime didelės žalos mūsų dantimis ir visam organizmui.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.