fbpx

Patamsėjo dantis – ką daryti?

Dantų sveikata prasideda nuo geros burnos higienos. Jei pastebimas dantų spalvos pasikeitimas, t.y., patamsėję dantys, tai gali reikšti, kad į danties emalį įsigėrė dažančių maisto produktų pigmentai, nusidėvėjo dantų emalis arba dantys keičia savo spalvą dėl netaisyklingo dantų valymo įpročių ar naudojamų burnos higienos priemonių. Tai pagrindinės priežastys dėl ko atsiranda dantų kariesas. Norint sužinoti tikslią patamsėjusių dantų priežastį ir optimaliausią sprendimo būdą rekomenduojama konsultuotis su odontologu ar burnos higienos specialistu.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Dantų spalva ir burnos higienos įpročiai

Dantų spalva keičiasi su amžiumi. Kaip greitai ji pasikeis, priklauso nuo gyvenimo būdo ir burnos higienos įpročių bei naudojamų priemonių. Žmonės, kurių mitybos racione kasdien yra dažančių pigmentų turinčių maisto produktų, tokių kaip kava, raudonas vynas, uogos, burokėliai ir pan., greičiau pastebės besikeičiančią dantų spalvą. Svarbu paminėti, kad toks žalingas įprotis kaip rūkymas, stipriai keičia estetinį dantų vaizdą.
Dantų atspalvis labai priklauso ne tik nuo maisto produktų, bet ir nuo pačio emalio sluoksnio. Kietasis danties audinys – dentinas yra tamsesnis nei išorinis danties audinys emalis. Laikui bėgant, emalio sluoksnis mažėja, o tai reiškia, kad dentinas ima labiau persišviesti per suplonėjusį paviršinį danties sluoksnį. Būtent dėl to pats dantis optiškai atrodo tamsesnis.
Danties emalio sluoksnis plonėja dėl netaisyklingo valymo judesių. Dažnai valoma per agresyviai, šepetėlis per didele jėga spaudžiamas ir brūžinamas emalis, naudojama abrazyvios dantų balinimo pastos, kurios tiesiog per laiką „nugramdo“ dantų emalį.
Suprastėjęs estetinis vaizdas daugumai kelia psichologinį nepasitenkinimą, todėl imama ieškoti būdų, kaip tai išspręsti. Dantų balinimas vyresniame amžiuje ne visada yra gera išeitis, nes danties emalis nebesugeria taip gerai balinančių pigmentų, todėl ir rezultatas gali netenkinti.
Odontologai gali rekomenduoti kitus būdus, kaip grąžinti patamsėjusiems dantims estetinį vaizdą. Vienas iš jų – estetinis plombavimas arba protezavimas cinko cirkonio laminatėmis. Estetinis protezavimas yra ilgalaikiškesnis, nes keramika yra patvaresnė ir yra labiausiai panaši į natūralų danties audinį. Be to, į plombinę medžiagą ilgainiui įsigeria pigmentai, kurie yra dažančiuose maisto produktuose, tokiuose kaip kava, vynas, uogos ir kt. Žinoma, to galima išvengti periodiškai lankantis pas odontologą plombos poliravimo procedūroms.

Priekinio danties patamsėjimas

Didelių estetinių nepatogumų sukelia priekinių dantų spalvos pokyčiai. Kartais patamsėja ne visi dantys, o tik vienas ar keletas. Tokiu atveju, šis pakitimas susijęs su dantų liga ar trauma. Patamsėjęs dantis gali reikšti „danties mirtį“, t.y. danties viduje esantis nervinis ir kraujagyslinis audinys yra nekrotizavęs. Negyvas dantis nebegauna maitinimo, o jo viduje yra po uždegimo likusi suirusi bakterijomis ir mikroorganizmais infekuota masė. Ją būtina išvalyti. Taip atsitinka dėl negydyto dantų ėduonies, kuris išprovokavo pulpitą, arba buvusios traumos, kai buvo pažeistos danties šaknys.

Negyvas dantis – vidinis patamsėjusio danties balinimas

Patamsėjusią negyvo danties spalvą galima atstatyti. Ši procedūra – vidinis danties balinimas. Ypač tai aktualu, kai patamsėja priekiniai dantys. Negyvam dančiui grąžinti spalvą galima balinant jį iš vidaus. Išorinis balinimas bus neveiksmingas, nes patamsėjęs ne emalis, o dentinas. Vidinis danties balinimas atliekamas į specialiai paruoštą ertmę įdedant balinamosios medžiagos ir uždedant laikiną užpildą. Kartais reikalingi keli balinimo seansai, kol pasiekiamas norimas rezultatas.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.