Chirurginė odontologija yra viena iš odontologijos sričių, kuri chirurginiu būdu išsprendžia dantų problemas. Odontologai chirurgai atlieka dantų šalinimo operacijas, užsiima dantų, žandikaulių, sinusų, smilkininių žandikaulių sąnarių, minkštųjų audinių, burnos gleivinės patologinių būklių diagnostika ir gydymu. Viena dažniausiai atliekamų procedūrų – protinio danties rovimas.
Sekite mus socialiniuose tinkluose:
Kodėl reikia šalinti protinius dantis?
Protiniu dantų šalinimas chirurginiu būdu yra viena iš labiausiai paplitusių operacijų. Daugumos žmonių protiniai dantys dygsta nuo 18 iki 25 metų. 80% atvejų patartina juos pašalinti. Kodėl?
- Dažniausia priežastis – vietos trūkumas apatiniame žandikaulyje.
- Labai dažnai pasitaikantis atvejis – ūmi infekcija dėl ne visiškai išdygusio arba kreivai išdygusio protinio danties. Po dantenomis susidaro ertmė, kurioje kaupiasi bakterijos. Kaip žinia, protiniai dantys sunkiai pasiekiami ir valydami dantis juos dažniausiai prižiūrime netinkamai. Infekcija gali sukelti skausmą, aplinkinių minkštųjų audinių, dantenų, paraudimą, patinimą. Gali kilti rijimo diskomfortas, o kartais susidaro ir pūliniai.
- Šalinti prireikia ir dėl protinio danties poslinkio, kai žandikaulyje trūksta vietos, dantis ima kreivai augti. Kartais jie auga horizontaliai. Tokiais atvejais jie ima spausti gretimų dantų šaknis, sukelia dantenų uždegimą, gali spausti nervą, tirpdyti šaknį ar sukelti šakninį kariesą.
- Susiformavę, tačiau neišdygę dantys, kurie neatlieka kramtymo funkcijos, vadinami retinuotais dantimis. Juos rekomenduojama šalinti.
- Protinio danties rovimas galimas ir tada, kai jis spaudžia ar „išstumia“ greta esančius dantis.
- Netaisyklingai išdygę dantys traumuoja žandus kramtant.
- Per stipriai sugedęs ir nebegydomas dantis yra infekcijos židinys organizme.
Protinio danties rovimas ir skausmas
Protinio danties rovimas, kad ir kaip atrodytų iš pirmo žvilgsnio nemaloni procedūra, tačiau patyręs chirurgas, atliekantis šią procedūrą, turintis kompetencijos, praktikos ir žinių, gali šią procedūrą supaprastinti.
Prieš danties rovimą atliekama dentalinė arba panoraminė rentgeno nuotrauka. Įvertinus šaknų padėtį ir išsidėstymą, dantų chirurgas parenka palankiausias danties šalinimo technikas ir greitį.
Danties šalinimo procedūra atliekama tik taikant vietinę nejautrą. Rovimo metu juntamas nedidelis diskomfortas. Praėjus anestetikų poveikiui, galite justi skausmą, kurį numalšinti siūloma vaistais nuo skausmo.
Komplikacijos po danties rovimo
Dantų šalinimo procedūras reikėtų planuoti iš anksto, o ypač jei planuojate keliones, šventes ir pan. Gijimo laikotarpis būna įvairus. Po operacijos 3-5 dienas gali būti žando patinimas. Ko tikėtis po procedūros gali tiksliai pasakyti tik odontologas chirurgas, įvertinęs situaciją.
Su komplikacijomis dažniausiai susijęs apatinio žandikaulio protinio danties chirurginis ištraukimas. Šiame žandikaulyje kaulas tankesnis ir išrauti protinį dantį būna sudėtingiau. Reikia pasakyti, kad protiniai dantys yra labai įvairių anatominių formų, turintys ne vienodą skaičių šaknų. Jų dygimo kryptis irgi gali lemti procedūros sudėtingumą ir komplikacijas. Kokios dažniausiai pasitaikančios komplikacijos po danties rovimo?
- Viršutinių protinių dantų rovimas dažniausiai būna be komplikacijų.
- Išrovus apatinį protinį dantį gali 2-3 dienas būti patinęs skruostas.
- Skausmingumas gali būti iki 10 dienų.
Tam, kad komplikacijos nepasireikštų arba jos būtų lengvos formos, būtina laikytis gydytojo nurodymų: vartoti antibiotikus, dieną, kai atlikta operacija šaldyti žandą, 2 val. nevalgyti ir negerti. Laikantis rekomendacijų po operacijos sudėtingesnių komplikacijų galima visiškai išvengti. Tik odontologas chirurgas gali pasakyti, kokie tinkamiausi antibiotikai po danties rovimo ir juos skirti.
Galimos sudėtingesnės retos komplikacijos po danties rovimo:
- Po danties rovimo operacijos pakilusi temperatūra.
- Apatinės lūpos nutirpimas, jei judinant dantį šaknys lietė nervą. Lūpos tirpimas praeina, bet ne iškart.
- Kraujavimas po rovimo. Rekomenduoja šaldyti žandą.
Alveolitas po danties rovimo
Alveolitas yra uždegimas, kurį sukelia po danties traukimo prasidėjusi infekcija, kurią sukelia nesusiformavęs arba iškritęs krešulys. Kad to neįvyktų neretai yra skiriami antibiotikai po danties rovimo.
Alveolitas po danties rovimo gali pasireikšti ne iškart, maždaug per 2-3 dienas po danties rovimo procedūros.
Jaučiamas vidutinio stiprumo skausmas, jaučiamas tvinkčiojimas toje vietoje, kur buvo rautas dantis, iš burnos sklinda blogas kvapas. Kai krešulys nesusiformuoja arba tiesiog išnyksta 2-4 dienų laikotarpyje, infekcija išplinta į alveolę, kur yra sukeliamas alveolitas – uždegimas.
Tokiu atveju numalšinus skausmą sukeliamas kraujavimas ir susiformuoja krešulys. Laiku nesikreipus į gydytoją, pasireiškia sunkesnė ligos forma, todėl labai svarbu pajutus požymius nedelsiant kreiptis į odontologą chirurgą.
Užsitęsęs alveolitas po danties rovimo gydomas sudėtingiau: praplaunama žaizda, įvedami tvarsčiai su vaistais, o pacientui būtina lankytis pas odontologą kas 2–3 d., kol visiškai išnyksta simptomai, o žaizda apsitraukia apsauginiu sluoksniu.
Protinio danties rovimo kaina priklauso nuo procedūros sudėtingumo. Būtina gydytojo konsultacija.
Dantų chirurgija Klaipėdoje – „Evadenta“ klinika, Salomėjos Nėries gt. 20, Klaipėda, mob. 8 679 55505