Kokį sprendimą iš gydytojo odontologo galite išgirsti, kai kalba eina apie nuskilusio danties atstatymą? Danties atstatymas stiklo pluošto kaiščiu yra gan dažna procedūra. Nusidėvėjusio ar nuskilusio danties atstatymas gali būti atliktas įvairiais protezavimo būdais. Kuris iš jų tinkamiausias, galima pasakyti tik po išsamios dantų apžiūros. Tačiau reikia pabrėžti, kad net jei nuskilo didesnė danties dalis ir liko mažiau nei 50 proc. nuosavo danties, tai dar nereiškia, jog reikia šalinti dantį ir dėti implantą. Net ir mažiausias nuosavo danties likutis yra svarbus, nes tokį dantį galima restauruoti sutvirtinus jį danties kaiščiais, įklotais ir apvelkant karūnėle. Jei pacientui nuskilo dantis, gydytojas jį atkuria helio plomba. Šios plombos išlieka ilgai.
Sekite mus socialiniuose tinkluose:
Kas yra danties kaištis?
Tai specialus kaištis, kuris įvedamas į danties šaknį tam, kad sutvirtintų dantį ir būtų galima jį restauruoti. Jo dėka atkuriama kramtymo funkcija. Atkuriant nuskilusį dantį panaudojant danties kaištį ir įklotus išvengiama sudėtingesnių protezavimo procedūrų, kai tenka šlifuoti greta esančius sveikus dantis arba sriegti implantą.
Yra įvairių danties kaiščių: stiklo puošto kaištis, aukso, cirkonio ar metalo įklotai. Stiklo pluošto kaištis naudojamas sutvirtinti likusius danties audinius, kai dar yra nemažai likusių danties sienelių, o metalo įklotai, t.y. kultis, naudojama tuomet, kai likusi beveik tik danties šaknis. Metalo kultis apvelkama vainikėliu. Klinikoje daugiausiai naudojamas stiklo pluošto kaištis.
Svarbu paminėti, kad danties kaištis ar įklotas niekada nededamas esant gyvam danties nervui.
Lūžusio danties atstatymas, kai panaudojamas stiklo pluošto kaištis optimaliausias dantų restauracijos būdas. Danties atstatymas stiklo pluošto kaiščiu tinka:
- bet kokiems dantims atkurti;
- nesukelia atmetimo;
- danties atkūrimas trunka apie 1 valandą;
- visiškai atkuria kramtymo funkciją ir estetiką;
- ilgaamžiška.
Stiklo puošto kaištis nenaudojamas prieš tai nesugydžius dantų kanalų.
Kaip vyksta nuskilusio danties atstatymas stiklo pluošto kaiščiu?
Pirma gydytojas odontologas konsultacijos metu apžiūri burnos ertmę ir padaro rentgeno nuotrauką. Jei nėra kontraindikacijų, pradedamas danties gydymas.
1. Parenkamas danties kaištis. Danties kaištis parenkamas atsižvelgiant į prarastų danties audinių kiekį ir anatomiją, pvz., atsižvelgiama, ar skilo krūminis dantis, ar ne.
2. Šaknų kanalų valymas ir praplėtimas.
Gydytojas turi padidinti šaknų kanalus, kad būtų galima įstatyti danties kaištį.
3. Kaiščio fiksavimas ir šaknų kanalų cementavimas.
4. Danties vainiko padengimas helio plomba. Restauruojant danties vainiką, laipsniškai yra tepama helio plomba ir ji yra kietinama specialia polimerizavimo lempa.
5. Danties vainikėlio formavimas. Gydytojas nustato vietas, kuriose atraminis dantis sukelia diskomfortą, kai žandikaulis sučiauptas, ir pakoreguoja jo formą.
6. Danties šlifavimas ir poliravimas.
Po restauracijos stiklo pluošto įklotas nematomas, o dantis nieko neišsiskiria.
Kada gydytojas odontologas rekomenduoja dėti stiklo pluošto kaištį?
Nudilusio ar nuskilusio danties atstatymas, jo sutvirtinimas ir anatominės formos atkūrimas naudojant stiklo pluoštą dažna procedūra, kurią tenka atlikti gydytojui odontologui.
Kai ir minėta, dantų kaiščiai naudojami, kai paciento burnoje nėra arba beveik nėra danties, tačiau yra danties šaknis, kurią dar galima išgydyti ir atkurti dantį be implantavimo ar protezavimo, kai tenka šlifuoti greta esančius sveikus dantis. Dažniausiai gydytojai odontologai rekomenduoja dėti stiklo pluošto kaištį ar sutvirtinti dantį stiklo pluošto įklotu, kai reikia atstatyti danties kraštus. Alternatyvos šiam protezavimo būdui – implantavimas, protezavimas keramikos ar cirkonio vainikėliais.
Dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams ir prevencija
Neretai pasitaiko atvejų, kai pacientai, kurių dantys jautrūs stengiasi kuo mažiau valytis dantis, o kartais visai to nedaro. Tokiu atveju burnos būklė palaipsniui blogėja. Laikui bėgant ant dantų kaupiasi apnašos ir dantų akmenys. Kietosios dantų apnašos gali sukelti periodonto uždegimą ir dantų ėduonį. Dėl periodonto ligos gali būti pažeidžiamos dantų šaknys, o tai gali sukelti dantų jautrumą. Taip susidaro tarsi užburtas ratas. Todėl svarbu apsilankyti pas odontologą vos pajutus pirmuosius dantų jautrumo simptomus ir pradėti naudoti specializuotas burnos priežiūros priemones.
Kad neatsirastų dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams rekomenduojama:
- laikytis burnos higienos ir išmokti taisyklingai valyti dantis;
- atlikti profesionalią burnos higieną odontologijos klinikoje. Jos metu pašalinamos sukietėjusios dantų apnašos, remineralizuojamas emalis;
- tinkamai pasirinkti dantų valymo priemones, t.y., nenaudoti dantų šepetėlio kietais šereliais;
- nenaudokite balinamųjų pastų nepasitarus su odontologu;
- gydyti ėduonį ir periodonto ligas;
- į savo mitybą įtraukti maisto produktų, kuriuose gausu vitaminų ir mineralų, o prireikus vartokite vitaminų ir mineralų papildų;
- vengti valgyti karštą ir šaltą maistą vienu metu;
- riboti gazuotų gėrimų vartojimą arba gerti juos per šiaudelį.
Tyrimais nustatyta, kad beveik kas antras žmogus yra susidūręs su dantų jautrumu. Nemalonus jausmas suskaudus dantį trumpalaikis, bet kai jis vis dažniau pasikartoja, tai gali reikšti prasidėjusią dantų ligą, kurią diagnozuoti gali tik gydytojas odontologas po apžiūros, kurios metu randama tiksli dantų jautrumo temperatūriniams dirgikliams priežastis ir taikomas gydymas.