fbpx

Kaip sumažinti dantų jautrumą?

Dentino hiperjautrumas, t.y. padidėjęs dantų jautrumas, sukeliantis skausmą, kuris dažniausiai atsiranda dėl temperatūrinių dirgiklių. Net 75 proc. žmonių, turinčių dantų jautrumą, skundžiasi dantų reagavimu į temperatūrinius dirgiklius, tokius kaip šaltį ar karštį. Dantis reaguoja į šaltį ar į karštį dėl plono danties emalio. Dantų padidėjusiam jautrumui būdingas staigus, aštrus skausmas. Dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams atsiranda, kai dantį veikia šaltis arba karštis, o taip pat valgant saldų, rūgštų, sūrų, šaltą ar karštą maistą, vartojant skysčius arba valantis dantis. Pašalinus dirgiklį, skausmas greitai nurimsta. Tad jei vasarą valgant ledus su kava suskaudo dantį, turbūt žinote, ką tai reiškia.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Truputis anatomijos: kodėl jautrūs dantys?

Norint atsakyti į klausimą, kodėl jautrūs dantys, reiktų trumpai paaiškinti, danties anatomiją ir kokie procesai vyksta tuo metu, kai dantis reaguoja į šaltį, t.y. temperatūrinius dirgiklius.
Dantų emalis pats savaime nėra jautrus. Jo paskirtis – apsaugoti minkštesnius danties audinius nuo išorinio poveikio. Emalis sudarytas iš 96 % mineralų, todėl yra labai tvirtas. Pagrindiniai jo komponentai yra kalcio ir fosforo junginiai, o jų kiekybinis santykis lemia emalio savybes, jo tankį ir kietumą.
Po emaliu – dentinas, nervų kanalėliai, yra pagrindinė danties medžiaga, jautriai reaguojanti į išorinius dirgiklius. Emalio fizikinių ir cheminių savybių pokytis gali padidinti emalio pralaidumą ir sumažinti dentino apsaugą. Dentinių kanalėlių nervinės galūnėlės yra sujungtos su danties pulpa – jos nervu. Todėl, kai dantį veikia dirgiklis, jis tampa labai jautrus. O ypač tuomet, kai danties emalis yra suplonėjęs dėl senėjimo procesų ar agresyvių dantų pastų naudojimo. Dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams gali kilti dėl prasidėjusių dantų ligų. Kokios jos?

Pagrindinės padidėjusio jautrumo priežastys

Dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams gali kilti dėl šių priežasčių:

  • Danties emalio pažeidimas dėl karieso;
  • Emalio demineralizacija – mineralinių medžiagų praradimas;
  • Netaisyklingas sąkandis ir jo pasekmės: pleišto formos kakleliai ir nenormalus dantų nusidėvėjimas;
  • Periodontito ligos;
  • Trauminiai dantų sužalojimai: nuskėlimas, lūžiai, vainikėlių lūžiai;
  • Bruksizmas – dantų griežimas miegant – sukelia emalio eroziją ir mikro lūžius;
  • Bendrosios sisteminės ligos: virškinimo trakto ligos ir endokrininės sistemos sutrikimai;
  • Hormoninės būklės pokyčiai (nėštumas, žindymas, menopauzė).

Kaip sumažinti dantų jautrumą, kai dėl išvardintų galimų priežasčių, dantų gėlimas tampa kliūtimi valgant. Nustačius, kodėl jautrūs dantys, gydytojas odontologas taiko gydymo metodus: pašalina dantų apnašas, gydo dantų kariesą, specialiomis medžiagomis užplombuoja danties emalio mikroįtrūkimus, erozijas, atlieka dantų emalio remineralizaciją ir fluorizaciją. Jei dantų jautrumo priežastis – nudilę dantys dėl blogo sąkandžio, taikomas ortodontinis gydymas. Vaistai nuo dantų jautrumo vartojami tik rekomendavus juos gydytojui odontologui.

Dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams ir prevencija

Neretai pasitaiko atvejų, kai pacientai, kurių dantys jautrūs stengiasi kuo mažiau valytis dantis, o kartais visai to nedaro. Tokiu atveju burnos būklė palaipsniui blogėja. Laikui bėgant ant dantų kaupiasi apnašos ir dantų akmenys. Kietosios dantų apnašos gali sukelti periodonto uždegimą ir dantų ėduonį. Dėl periodonto ligos gali būti pažeidžiamos dantų šaknys, o tai gali sukelti dantų jautrumą. Taip susidaro tarsi užburtas ratas. Todėl svarbu apsilankyti pas odontologą vos pajutus pirmuosius dantų jautrumo simptomus ir pradėti naudoti specializuotas burnos priežiūros priemones.
Kad neatsirastų dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams rekomenduojama:

  • laikytis burnos higienos ir išmokti taisyklingai valyti dantis;
  • atlikti profesionalią burnos higieną odontologijos klinikoje. Jos metu pašalinamos sukietėjusios dantų apnašos, remineralizuojamas emalis;
  • tinkamai pasirinkti dantų valymo priemones, t.y., nenaudoti dantų šepetėlio kietais šereliais;
  • nenaudokite balinamųjų pastų nepasitarus su odontologu;
  • gydyti ėduonį ir periodonto ligas;
  • į savo mitybą įtraukti maisto produktų, kuriuose gausu vitaminų ir mineralų, o prireikus vartokite vitaminų ir mineralų papildų;
  • vengti valgyti karštą ir šaltą maistą vienu metu;
  • riboti gazuotų gėrimų vartojimą arba gerti juos per šiaudelį.

Tyrimais nustatyta, kad beveik kas antras žmogus yra susidūręs su dantų jautrumu. Nemalonus jausmas suskaudus dantį trumpalaikis, bet kai jis vis dažniau pasikartoja, tai gali reikšti prasidėjusią dantų ligą, kurią diagnozuoti gali tik gydytojas odontologas po apžiūros, kurios metu randama tiksli dantų jautrumo temperatūriniams dirgikliams priežastis ir taikomas gydymas.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.