fbpx

Dantų kanale įstrigo instrumento lūžgalis – ar tai pavojinga?

Net ir labiausiai patyrusiam odontologui gali tekti susidurti su nemalonia situacija, kai procedūros metu, gydant danties kanalą, paciento danties šaknies kanale lūžta instrumentas. Kodėl taip nutinka net ir patyrusiems specialistams? Mūsų dantų kanalai yra labai sudėtingos struktūros: jie gali būti lenkti, labai ploni ir šakoti. Norėdamas išvalyti visą šaknies kanalą, gydytojas naudoja specialius instrumentus, kurie taip pat yra labai ploni ir lankstūs. Deja, visiškai išvengti instrumento lūžio neįmanoma. Šiuolaikinėje odontologijoje gydytojai naudoja labai plonus instrumentus. Jų skersmuo – šimtoji milimetro dalis. Todėl gali atsitikti taip, kad instrumentas darbo metu nulūš. Tai lemia kelios priežastys.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Instrumento lūžio danties šaknų kanale priežastys:

  • Sudėtinga šaknų kanalų anatominė struktūra;
  • Neteisingas prietaiso sukimosi greitis;
    Priemonės nusidėvėjimas;
  • Instrumento trapumas;
  • Per didelis prietaiso spaudimas.

Šiandien lūžgalį iš danties kanalo galima ištraukti keliais būdais, nors svetimkūnio, t.y. įstrigusio lūžgalio išėmimas yra gana sudėtingas. Kartais tenka jį tiesiog palikti užplombuotą prieš tai įsitikinus, kad jis nesukels komplikacijų.
Verta pažymėti, kad pats instrumento lūžgalis nekelia jokios grėsmės paciento sveikatai. Taip yra todėl, kad tokie instrumentai gaminami iš hipoalerginių medžiagų. Tačiau įstirgęs lūžgalis danties kanale gali trukdyti visiškai išvalyti danties kanalą, o tai turės neigiamos įtakos viso gydymo rezultatui. Tai gali sukelti uždegimą, stiprų skausmą, o retais atvejais gali tekti dantį ištraukti.

Įsitrigusio lūžgalio išėmimas: gydymo atvejis

Lūžgalio išėmimas iš dantų kanalų nėra reta procedūra turint omenyje tai, kad ne visi gydytojai gali darbe naudoti dentalinį mikroskopą endodontiniame gydyme ir instrumentų nulūžimas pasitaiko net ir patyrusiems gydytojams. Pacientas atvyko į kliniką skųsdamasis apatinio žandikaulio dešinės pusės danties skausmu. Atlikus rentgenologinį tyrimą 47 danties šaknų kanale nustatytas uždegiminis procesas. Uždegimą sukėlė nekokybiškas šio danties šaknų kanalų gydymas. Pacientas anksčiau lankėsi kitoje klinikoje, kur jam buvo pasiūlyta vienintelė gydymo galimybė – šalinti dantį. Tokio radikalaus gydymo metodo pasirinkimas – rentgeno nuotrauka nustatytas danties kanale įstrigęs instrumento lūžgalis. Ne kiekvienas gydytojas gali kruopščiai dezinfekuoti kanalus, nes tam reikia tam tikrų įgūdžių ir specialios įrangos, t.y. dentalino mikroskopo, kuris išdidina vaizdą net 12 kartų ir apšviečia koncentruodamas šviesos pluoštą.
Gydytoja odontologė atliko skaitmeninius odontologinius tyrimus, t.y., kompiuteriniu tomografu išsamiai išanalizavo instrumento lūžgalio padėtį danties šaknies kanale ir per 2 vizitus atliko endodontinį gydymą dentaliniu mikroskopu:

  • pirmojo apsilankymo metu gydytoja iš danties kanalo ištraukė instrumentų likučius, išvalė visus šaknų kanalus ir užpildė juos dezinfekuojančiu skysčiu, dantis buvo užplombuotas laikina plomba.
  • Per antrąjį apsilankymą (po 2 savaičių) pacientui nebeskaudėjo, gydytoja specialia medžiaga užplombavo šaknų kanalus ir atstatė dantį tolesniam protezavimui keraminėmis restauracijomis.

Galutinai užpildžius šaknų kanalus, dantų gijimą kas 6 mėnesius reikia stebėti rentgeno nuotraukomis. Be to, norint, kad dantis ilgai išliktų, būtina jį padengti keramine restauracija, kad būtų užtikrintas visiškas sandarumas.

Dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams ir prevencija

Neretai pasitaiko atvejų, kai pacientai, kurių dantys jautrūs stengiasi kuo mažiau valytis dantis, o kartais visai to nedaro. Tokiu atveju burnos būklė palaipsniui blogėja. Laikui bėgant ant dantų kaupiasi apnašos ir dantų akmenys. Kietosios dantų apnašos gali sukelti periodonto uždegimą ir dantų ėduonį. Dėl periodonto ligos gali būti pažeidžiamos dantų šaknys, o tai gali sukelti dantų jautrumą. Taip susidaro tarsi užburtas ratas. Todėl svarbu apsilankyti pas odontologą vos pajutus pirmuosius dantų jautrumo simptomus ir pradėti naudoti specializuotas burnos priežiūros priemones.
Kad neatsirastų dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams rekomenduojama:

  • laikytis burnos higienos ir išmokti taisyklingai valyti dantis;
  • atlikti profesionalią burnos higieną odontologijos klinikoje. Jos metu pašalinamos sukietėjusios dantų apnašos, remineralizuojamas emalis;
  • tinkamai pasirinkti dantų valymo priemones, t.y., nenaudoti dantų šepetėlio kietais šereliais;
  • nenaudokite balinamųjų pastų nepasitarus su odontologu;
  • gydyti ėduonį ir periodonto ligas;
  • į savo mitybą įtraukti maisto produktų, kuriuose gausu vitaminų ir mineralų, o prireikus vartokite vitaminų ir mineralų papildų;
  • vengti valgyti karštą ir šaltą maistą vienu metu;
  • riboti gazuotų gėrimų vartojimą arba gerti juos per šiaudelį.

Tyrimais nustatyta, kad beveik kas antras žmogus yra susidūręs su dantų jautrumu. Nemalonus jausmas suskaudus dantį trumpalaikis, bet kai jis vis dažniau pasikartoja, tai gali reikšti prasidėjusią dantų ligą, kurią diagnozuoti gali tik gydytojas odontologas po apžiūros, kurios metu randama tiksli dantų jautrumo temperatūriniams dirgikliams priežastis ir taikomas gydymas.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.