fbpx

Netaisyklinga dantų padėtis – ką gali šiuolaikinė odontologija?

Netaisyklingas sąkandis – labai dažnas reiškinys. Kaip suprasti, ar dantų sąkandis yra taisyklingas? Taisyklingas dantų sąkandis yra tada, kai viršutinis ir apatinis dantų lankas yra lygūs, o viršutiniai dantys dengia apatinius. Tokiu atveju viršutiniai dantys maksimaliai susiliečia su apatiniais dantimis. Kai sąkandis netaisyklingas, tuomet matomi atsikišę, susigrūdę dantys. Sąkandis gali būti nulemtas genetiškai arba susiformavęs ankstyvoje vaikystėje.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Netaisyklinga dantų padėtis – priežastys ir pasekmės

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad pagrindinė šios netaisyklingos dantų padėties priežastis yra paveldėti žandikaulių struktūros ypatumai. Tačiau sąkandžio formavimąsi lemia vaikystėje formuojami įpročiai. Labai daug įtakos turi vaiko įprotis kvėpuoti atvira burna. Jei vaikas dažnai serga kvėpavimo takų ligomis, jam tenka ilgą laiką kvėpuoti pro burną, o tai lemia žandikaulio formavimąsi. Ilgalaikis čiulptukų naudojimas, pirštų čiulpimas taip pat turi įtakos taisyklingam žandikaulio ir sąkandžio vystymuisi.

Ar žinote, kad netaisyklinga dantų padėtis gali sukelti įvairių sveikatos problemų:

  • žandikaulių sąnarių skausmą,
  • galvos skausmus,
  • kvėpavimo ir virškinimo sistemos sutrikimus,
  • dėl neestetiškos išvaizdos ir nerišlios dikcijos gali kilti sunkumų bendraujant su kitais žmonėmis,
  • gali atsirasti šveplavimas.

Dėl netaisyklingo sąkandžio greičiau dėvisi dantys, nes netolygiai paskirstoma apkrova dantims, juos gali būti sunku protezuoti, todėl netaisyklingas sąkandis, t.y., netaisyklinga dantų padėtis, turi būti koreguojami.

Netaisyklinga dantų padėtis – tipai

Yra keli netaisyklingų sąkandžių tipai:

  • Gilus sąkandis: apatinius dantis beveik visiškai dengia viršutiniai dantys, todėl veidas atrodo labai žemas, o raukšlė tarp lūpos ir smakro gali būti labai gili;
  • Atviras sąkandis: sukandus dantis lieka tarpas;
  • Kryžminis sąkandis: vienas arba keli dantys krypsta link kitų dantų.

Netaisyklinga dantų padėtis gali būti gydoma, t.y. koreguojama įvairaus tipo breketais, kapomis, o sudėtingesniais atvejais – chirurginiu būdu. Yra atvejų, kai ortodontinis gydymas nerekomenduojamas arba netaisyklinga dantų padėtis gali būti koreguojama estetiniu plombavimu, protezavimu.

Komfortiškiausias dantų tiesinimo būdas – kapos

Į klausimą, ar koreguoti sąkandį, t.y. tiesinti dantis ar ne, specialistai odontologai atsakytų vienareikšmiškai taip, tačiau pasiryžti tokiai ilgalaikei procedūrai ne kiekvienas nori. Breketai yra nepatogūs, be to, jie periodiškai turi būti koreguojami, juos dėvint sunku tinkamai valytis dantis. Tačiau breketai nėra vienintelė sąkandžio korekcijos priemonė. Šiuolaikinė odontologija siūlo komfortiškus ir inovatyvius metodus. Kapos yra puiki alternatyva tradiciniams breketams. Kapos – tai „nematomi“ breketai, o tiksliau, plonos, skaidrios ir beveik nematomos burnoje plokštelės, kurias keičiant kas 2 – 4 savaites, dantys yra veikiami švelnia jėga ir pamažu lyginasi. Jos gaminamos iš plono ir skaidraus biologiškai suderinamo medicininės paskirties plastiko, kuris tiksliai priglunda prie dantų, todėl kapos yra patogios ir beveik nematomos. Šis būdas yra patrauklus pacientams dėl patogumo ir komforto. Valgymo metu kapos yra nusiimamos, todėl nereikia apriboti tam tikrų maisto produktų vartojimo, kur kas paprasčiau palaikyti gerą burnos higieną, rečiau lankytis odontologijos klinikoje. Išsamiai, kaip vyksta dantų tiesinimas kapomis skaitykite čia.

Kiek trunka netaisyklingo sąkandžio gydymas?

Vidutiniškai gydymas trunka apie 1 – 1,5 metų. Gydymo trukmė priklauso nuo klinikinio atvejo sudėtingumo, pasirinktos gydymo metodikos, netaisyklingo sąkandžio tipo, paciento amžiaus, gydymo apimties. Gydymas užtrunka ilgiau, jei pacientas reguliariai neatvyksta į apžiūrą ir nesilaiko gydytojo nurodymų, todėl gydymo procese labai svarbus ir paciento pareigingumas bei kantrybė.

Dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams ir prevencija

Neretai pasitaiko atvejų, kai pacientai, kurių dantys jautrūs stengiasi kuo mažiau valytis dantis, o kartais visai to nedaro. Tokiu atveju burnos būklė palaipsniui blogėja. Laikui bėgant ant dantų kaupiasi apnašos ir dantų akmenys. Kietosios dantų apnašos gali sukelti periodonto uždegimą ir dantų ėduonį. Dėl periodonto ligos gali būti pažeidžiamos dantų šaknys, o tai gali sukelti dantų jautrumą. Taip susidaro tarsi užburtas ratas. Todėl svarbu apsilankyti pas odontologą vos pajutus pirmuosius dantų jautrumo simptomus ir pradėti naudoti specializuotas burnos priežiūros priemones.
Kad neatsirastų dantų jautrumas temperatūriniams dirgikliams rekomenduojama:

  • laikytis burnos higienos ir išmokti taisyklingai valyti dantis;
  • atlikti profesionalią burnos higieną odontologijos klinikoje. Jos metu pašalinamos sukietėjusios dantų apnašos, remineralizuojamas emalis;
  • tinkamai pasirinkti dantų valymo priemones, t.y., nenaudoti dantų šepetėlio kietais šereliais;
  • nenaudokite balinamųjų pastų nepasitarus su odontologu;
  • gydyti ėduonį ir periodonto ligas;
  • į savo mitybą įtraukti maisto produktų, kuriuose gausu vitaminų ir mineralų, o prireikus vartokite vitaminų ir mineralų papildų;
  • vengti valgyti karštą ir šaltą maistą vienu metu;
  • riboti gazuotų gėrimų vartojimą arba gerti juos per šiaudelį.

Tyrimais nustatyta, kad beveik kas antras žmogus yra susidūręs su dantų jautrumu. Nemalonus jausmas suskaudus dantį trumpalaikis, bet kai jis vis dažniau pasikartoja, tai gali reikšti prasidėjusią dantų ligą, kurią diagnozuoti gali tik gydytojas odontologas po apžiūros, kurios metu randama tiksli dantų jautrumo temperatūriniams dirgikliams priežastis ir taikomas gydymas.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.