fbpx

Sugedo protinis dantis – geriau šalinti ar gydyti?

Sprendžiant iš pavadinimo, logiška manyti, kad protinio danties dygimas susijęs su branda. Taip šie dantys vadinami dėl to, kad jie pradeda dygti lytinio brendimo o tuo pačiu ir protinio brendimo metu. Dar jie vadinami trečiaisiais protiniais dantimis. Deja, protiniai dantys intelekto neprideda, o su jais susiję fiziniai pojūčiai ne visada malonūs. Daliai žmonių protinio danties dygimas skausmas, temperatūra, problemos. Kai sugenda protinis dantis, kyla ir klausimas: geriau jį šalinti ar gydyti? Ar reikalingi protiniai dantys, kada juos šalinti, o kada palikti, ką daryti, jei atsirado uždegimas ir jaučiate perikonorito simptomus? Į šiuos klausimus  jums atsakys “Evadenta” odontologijos klinikos Klaipėdoje burnos chirurgas, odontologas Laimonas Ketvirtis.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Ar reikalingi protiniai dantys?

Beveik kasdien darbo praktikoje tenka susidurti su protinių dantų sukeltomis komplikacijomis ir klausimas, kam reikalingi protiniai dantys, labai dažnas. Paprastai savo pacientams išaiškinu, kad protiniai dantys – tai mūsų rudimentinis organas. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad yra tokių organų, kurie per ilgą laiką prarado savo pirmines funkcijas ir jų nebeatlieka. Žmogaus kūnas turi ne vieną tokį rudimentą, pvz., apendicitas, kirmėlinė atauga, uodegikaulis, protiniai dantys, kurie buvo ypač svarbūs kramtant kietą maistą. Dabar iš visų 32 dantų tik 28 dalyvauja kramtymo procese, t.y. be protinių dantų.

Tad iš tikrųjų kam reikalingi protiniai dantys, jei jie neatlieka kramtymo funkcijos?

Dantys ne tik atlieka kramtymo funkciją. Protiniai dantys yra viso dantų lanko dalimi, tad natūralu, jie „prilaiko“ kitus greta esančius dantis lanke. Be to, netekus krūminių dantų, jie kurį laiką gali perimti kramtymo funkcijas. Protezuojant dantis jie gali pasitarnauti kaip atramos.

Kokių problemų gali sukelti protiniai dantys?

Dažnai protinio danties dygimas žmogui kelia rūpesčių: patinsta dantenos, ima skaudėti galvą, gerklę, gali pakilti temperatūra, rastis uždegimas. Šalia šių dygimo simptomų, protiniai dantys kelia riziką išsivysti tokioms dantų ligoms kaip dantų kariesas, pulpitas, perikonoritas ir pan.

Protiniai dantys, problemos, susijusios su jų dygimu gali būti įvairios. Pavyzdžiui, neretai pasitaiko, kai:

Skausmas yra dažniausia priežastis, dėl ko kreipiasi į mus pacientai dygstant protiniams dantims. Ar jį šalinti ar palikti, galime nuspręsti tik atlikus apžiūrą ir padarius rentgeno nuotraukas. Jas klinikoje atliekame vietoje, kad pacientams būtų patogu ir susitaupytų laikas.

Kokiais atvejais protinį dantį būtina šalinti?

Yra nemažai niuansų, kai atliekamas protinio danties rovimas:

  • Kai protiniam dančiui išdygti nepakanka vietos. Tada jis stumia greta esančius krūminius dantis ir keičia visą sąkandį
  • Kai protinis dantis auga į žandą ir traumuoja dantenas ir gleivinę.
  • Kai dygstantys dantys užspaudžia trišakį nervą.
  • Kai susidaro cistos, pūliniai.
  • Kai prasidėjusi šaknies rezorbcija, tirpimas, dėl kreivai dygstančio protinio danties rėmimosi į gretimo danties šaknį.

Kaip šalinami protiniai dantys?

Klinikoje ypatingą dėmesį skiriame odontologijai be streso, tad visų pirma prieš tokią procedūrą, kaip gydytojas akcentuoju psichologinį pasiruošimą. Dauguma pacientų bijo tam ryžtis net esant ūmiam atvejui. Norint įveikti baimę, rekomenduoju pasikalbėti su odontologu, kuris atliks šią procedūrą, paprašyti jo paaiškinti visą eigą, ką daryti po procedūros.

Taip pat prieš procedūrą pacientui svarbu atkreipti dėmesį į savo sveikatos būklę ir savijautą. Esant negalavimui, vizitą pas gydytoją reikėtų atšaukti.

Likus valandai ar dviem iki operacijos pageidautina pavalgyti, kad vaistai, naudojami vietinei anestezijai, nesukeltų komplikacijų, be to, po procedūros kelias valandas nebus galima valgyti.

Kita vertus, jei nuspręsta procedūros metu taikant bendrąją nejautrą, prieš procedūrą valgyti nebūtina. Kokios bus naudojamos nuskausminimo priemonės priklauso ir nuo paciento pageidavimo, ir nuo konkretaus atvejo: ar šalinamas dantis visiškai išdygęs, ar retinuotas.

Paprastai protinio danties rovimas trunka tik 5-10 minučių. Gydytojas tiesiog specialiais instrumentais ištraukia dantį. Po to žaizda susiuvama. Ar reikia siūti, visada priklauso nuo gydytojo sprendimo. Patyrę specialistai pageidauja nepraleisti šio etapo, nes tai sumažina uždegiminių procesų burnos ertmėje riziką. Kai kuriais atvejais gydytojas gali atlikti dantenų pjūvį.

Ar protinio danties rovimas skausminga procedūra?

Skausmas, kurį pacientas kenčia dėl dygstančio danties yra kur kas intensyvesnis ir ilgiau trunkantis, nei procedūros metu. Protinio danties rovimas skamba kaip skausminga procedūra, tačiau šiuolaikinėje odontologijoje yra priemonių, kurios leidžia pašalinti dantį lengvai, greitai ir neskausmingai. Be abejo, nemalonus jausmas gali būti po procedūros, todėl prašome laikytis visų rekomendacijų, kurias duodame prieš išlydint pacientą.

Kokiais atvejais protiniai dantys gydomi?

Protinius dantis šalinti reikia tikrai ne visada ir ne visiems. Reikia pasakyti, kad protiniai dantys dažnai genda dėl karieso, nes juos išvalyti yra pakankamai sudėtinga. Jie yra pačiame dantų lanko gale, tad valant dantis šepetuku prieiti prie jų jautresniems žmonėms nepavyksta dar ir dėl to, kad juos tiesiog supykina. Tad protinius dantis dažnai tenka gydyti dėl pažengusio karieso.

Jei dantys nekelia jokių komplikacijų, jie pilnai išdygę ir nekelia grėsmės gretimiems dantims, tuomet nėra reikalo juos šalinti. Tačiau atkreipiu dėmesį, kad būtina juos gerai valyti ir nepamiršti, kad sveiki dantys – tai tinkamai naudojamos profilaktinės priemonės. Rekomenduojame bent kartą per pusmetį atlikti profesionalią burnos higieną, nes specialistai tinkamai išvalys sunkiai pasiekiamus protinius dantis.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.