fbpx

Dantų dygimo sutrikimai – retinuoti protiniai dantys

Protiniai dantys – taip vadinami tretieji krūminiai dantys, paprastai išdygsta tarp 16-25 metų, bet pasitaiko ir išimčių. Ar žinojote, kad jie gali ir neišdygti, bet taip ir likti tarsi užstrigę žandikaulio kaule? Dažniausiai neišdygsta, iš dalies išdygsta arba išdygsta netaisyklingai apatiniai protiniai dantys. Sunkus dantų dygimas susijęs su tam tikrais sutrikimais. Dantų dygimo sutrikimai atsiranda dėl keleto priežasčių.
Viena dažniausiai pasitaikančių priežasčių, kodėl protiniai dantys gali ir neišdygti arba išdygti dalinai ir netaisyklingai anatominė – tai vietos trūkumas apatiniame žandikaulyje. Taip yra todėl, kad šiuolaikinio žmogaus žandikaulis yra daug mažesnis nei protėvių. Jiems tekdavo valgyti kietą neapdorotą maistą, tad dantims tekdavo didesnis krūvis. Protėviai turėjo papildomus 4 trečiuosius krūminius dantis, kuriuos dabar vadiname protiniais dantimis. Laikui bėgant keitėsi ir mitybos įpročiai, maistas lengvėjo, atsirado lengviau sukramtomo maisto, tad mažėjo ir žmogaus žandikaulis, jis tapo nebe toks didelis, kad galėtų tilpti tretieji krūminiai dantys.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Dantų dygimo sutrikimai atsiranda ir dėl to, kad protinis dantis dygsta jau susiformavusiose suaugusiojo žmogaus dantenose, todėl jo dygimas paprastai trunka mėnesius, o kartais ir metus. Protinis dantis yra vienintelis dantis, kuris iš karto išauga kaip nuolatinis, t.y. jis neturi pieninio danties.

Dažniausi dantų dygimo sutrikimai yra:

  • Netaisyklinga dantų padėtis, kai protinis dantis dygsta į žandą
  • Dantys išdygsta kreivai ir sudaro gretimų dantų susigrūdimą
  • Dantys neprasikala pro dantenas nors yra visiškai susiformavę (retinuoti protiniai dantys)

Retinuoti protiniai dantys ir galimos komplikacijos

Kaip jau ir minėta, protiniai dantys gali ir neprasikalti arba išdygti tik dalinai, nors jie visiškai susiformavę.
Neišdygęs, bet susiformavęs protinis dantis yra „gulintis“ ir jam nėra galimybių dygti, nes jo dygimo kryptis „gulsčia“, t.y. toks dantis remiasi į gretimų dantų šaknis. Paprastai tai nesukelia jokių simptomų ir jį galima pastebėti tik padarius rentgeno nuotrauką. Kokias komplikacijas gali sukelti neišdygęs protinis dantis? Gali pradėti formuotis cistos, kurios ardo žandikaulio kaulą, pažeidžia gretimų dantų nervus, o cistai supūliavus gali išsivystyti ostemielitas, t.y. kaulo uždegimas.
Nepilnai išdygęs protinis dantis, arba dalinė retencija, sukelia daugiausiai komplikacijų, nes aplink juos susidaro dantenų kapišonas (straipsnio nuoroda KAs yra nepilnai išdygusio danties dantenų kapišonas ir kodėl jį reikia gydyti?), kuriame kaupiasi apnašomis mintančios bakterijos. Šepetėliu išvalyti šias apnašas ypač sunku, todėl ilgainiui gali išsivystyti kariesas arba dantenų uždegimas, kuris paveikia ir greta esančius dantis.

Taigi, dantų dygimo sutrikimai gali sukelti komplikacijas: dantenų uždegimą, perikonoritą , dantų kariesą, cistų ir folikulų formavimąsi. Kad būtų išvengta šių komplikacijų būtina burnos chirurgo konsultacija Burnos chirurgo konsultacija – evadenta.lt Dažniausiai gydytojai odontologai rekomenduoja tokius protinius dantis šalinti. Protinių dantų šalinimas planuojamas tik tada, kai atliekami rentgeno tyrimai.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.