Šaknies lūžis – tai trauminis danties sužalojimas, kai nulūžta danties šaknis, kurioje gausu dantį reikiamomis medžiagomis ir deguonimi aprūpinančių kraujagyslių ir kapiliarų. Dėl šaknies lūžio dantis gali tapti negyvybingu, gali atsirasti skausmas kramtant maistą, patinimas. Šaknies lūžis nustatomas tik padarius rentgeno tyrimus, o gydymo metodas priklauso nuo lūžio linijos, krypties, paciento amžiaus ir jo anatomijos.
Sekite mus socialiniuose tinkluose:
Ar galima išsaugoti dantį, kai lūžo šaknis?
Lūžus danties šakniai yra pažeidžiamas danties struktūros vientisumas. Tai reiškia, kad įvykus traumai, kai lūžta šaknis, gali plyšti jungiamieji raiščiai, išjudėti dantis arba skilti danties emalis, gali būti pažeistas vidinis danties audinys – pulpa. Dėl šių priežasčių, lūžus danties šakniai, dantis tampa nebegyvas., t.y. išsivysto pulpos nekrozė.
Tarp gydytojų odontologų vyksta diskusijos, ar pažeistą dantį reikia kiek įmanoma išsaugoti, ar geriau jį išrauti ir implantuoti. Šiuolaikinės technologijos leidžia gydytojams taikyti inovatyvius gydymo metodus, kad kuo ilgiau būtų galima pratęsti nuosavo danties tarnavimo laiką. Gydyti išsaugant nuosavą dantį, net jei jis pažeistas lūžio, daugeliu atvejų įmanoma. Danties šaknies lūžis ne visada priežastis šalinti dantį.
Šiuolaikinėje endodontijoje naudojamos technologijos ir prietaisai, leidžia sugydyti danties šaknį. Vienas tokių – dentalinis mikroskopas, gerai apšviečiantis danties ertmę ir daug kartų padidinantis vaizdą, leidžia pamatyti tai, ko net ir rentgeno nuotrauka ne visada parodys. Endodontinio gydymo metu gydytojas odontologas, naudodamas tokį mikroskopą, turi daugiau galimybių ištirti, koks yra šaknies lūžis ir pagal tai aiškiai suprasti, ar dantis gali būti išsaugotas, ar ne.
Tradiciškai buvo manoma, kad kuo greičiau ištraukiamas dantis su lūžusia šaknimi, tuo geriau, nes tokio danties buvimas žandikaulyje sukelia uždegimą, o tai komplikuoja implantavimo procedūrą. Tačiau praktika rodo, kad tinkamai parinkus gydymo metodiką pagal klinikinę situaciją ir laiku bei kokybiškai atlikus danties šaknies kanalų gydymą, uždegimas neįvyksta, o implanto neprireikia.
Ar pavyks ir ar reikia išsaugoti dantį po šaknies lūžio gali įvertinti gydytojas odontologas atsižvelgdamas į daugelį faktorių: gretimų periodonto audinių pažeidimą, šaknies lūžio specifiką ir pan.
Danties šaknies lūžis: kaip jis gydomas?
Pašalinti traumuotą dantį ir vietoj jo sriegti implantą verta tik tuomet, kai tikrai nėra galimybės išsaugoti nuosavą dantį arba ši galimybė labai menka. Danties šaknies lūžis gali būti gydomas atliekant šaknies rezekciją, danties šaknies cementavimą.
Danties šaknies rezekcija, t.y. danties šaknies sutrumpinimas – tai procedūra, kai chirurginiu būdu pašalinamas įtrūkęs šaknies fragmentas. Priklausomai nuo periodonto būklės ir lūžio linijos vietos, rezekcija gali būti atliekama įvairiais lygiais, o kartais net galima išsaugoti šaknies vainikinę dalį ir vėliau ją užpildyti plombine medžiaga.
Šaknies lūžio vietos cementavimas – lūžio vietoms atkurti odontologai naudoja šiuolaikines endodontines medžiagas, o preciziškai atlikti tokią procedūrą įmanoma tik naudojant dentalinį mikroskopą.
Pacientės atvejo analizė: dantį išsimušė patyrusi stiprų smūgį šokinėjant ant batuto
Jaunai merginai prieš keletą metų vasaros pradžia tapo išbandymu – šokinėdama ant batuto stuktelėjo keliu į priekinis dantis. Trauma – lūžusi priekinio danties šaknis, išmuštas dantis.
Tokiais atvejais mažai galimybių išsaugoti dantį. Labai gerai, kad mama reagavo žaibiškai ir po kelių valandų mergina jau sėdėjo odontologo kėdėje.
“Į kliniką atvykome labai išsigandusios, o išvažiavome su dideliu palengvėjimu ir viltimi, kad priekinį dantį pavyks išsaugoti. Neliko nieko kito kaip tik tuo patikėti, nes gydytoja odontologė suteikė vilties, kad implanto nereikės, yra dar galimybė pamėginti išsaugoti dantį.“
Nuo to įvykio praėjo 8 metai. Žinoma, dantis keičia spalvą, tačiau tai nuosavas dantis.
Kas buvo padaryta šiuo atveju?
Gydymo metu skubiai vietoje buvo atlikti rentgeno tyrimai, diagnozuotas nepilnas danties šaknies lūžis ir nuspręsta šaknį cementuoti. Išilgai danties šaknies lūžio linijos suformuotas griovelis ir užpiltas specialia endodontine medžiaga. Kadangi dantis buvo stipriai išjudėjęs, teko jį sutvirtinti kompozitu prie gretimų dantų sienelių. Jei galėtume pasitelkti analogiją, tai galėtume sakyti, jog dantis buvo sugipsuotas, t.y. sutvirtintas taip, kad nejudėtų. Po pusmečio dantis jau buvo stabilus, merginai paskirtas tolesnis stebėjimas. Kadangi šaknies lūžio metu buvo pažeisti periodontiniai raiščiai ir infekuota pulpa, dantis tapo negyvas, laikui bėgant dėl pulpos nekrozės jis patamsėjo. Tačiau ši problema išsprendžiama taikant vieno danties balinimą arba estetinį protezavimą laminatėmis ar keramikos vainikėliu.
Ką daryti, jei nulūžo danties šaknis?
Norint nuspręsti, ką daryti, jei nulūžo danties šaknis, reikia atsižvelgti į tam tikrus veiksnius, kurie turi įtakos galimo gydymo sėkmei. Pasirinkimas iš tiesų yra paprastas – dantį galima ištraukti ir jį atkurti implantu, arba bandyti išsaugoti dantį. Nors dantų su lūžusia šaknimi išsaugojimas daug sudėtingesnis procesas nei jo šalinimas ir implantavimas, šiuolaikiniai endodontiniai instrumentai ir medžiagos leidžia gydytojui odontologui kovoti už nuosavo danties išsaugojimą.