Kas yra kariesas ir kaip jis gydomas?

Dantų kariesas – liga, sukelianti emalio, kuris yra kietas išorinis danties paviršius, irimą. Paprastai pacientai kariesą įvardina kaip „skylutė dantyje“. Iš tiesų tai kur kas sudėtingesnis procesas, kuris prasideda nuo dantų paviršiaus, t.y. emalio tirpimo, susilpnėjimo ir trūkinėjimo. Kai liga progresuoja, bakterijos patenka į danties minkštuosius audinius, kuriuos saugo tvirtas dantų emalis, ir juos ardo. Galiausiai atsiranda uždegimas, kuris pasiekia dantų kanalus.

Negydomas kariesas, t.y. tolimesnis jo plitimas, sukelia rimtesnes dantų ligas, dėl kurių pacientas gali netekti danties. „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje karieso gydymui taiko įvairius gydymo metodus, nes labai dažnai pacientas nejaučia jokių karieso simptomų ir ne visada apžiūros metu gydytojas odontologas gali plika akimi galima pamatyti „skylutę“ dantyje. Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime, kaip gydomas kariesas.

„Evadenta“ – odontologijos klinika Klaipėdoje, taiko inovatyvius metodus diagnozuoti „pasislėpusiam“ kariesui

Kai dantų ėduonis ardo emalį, pradeda formuotis ertmės. Dantis susideda iš trijų sluoksnių:

  • Emalis. Tai kietas išorinis sluoksnis, apsaugantis vidinius danties sluoksnius. Dantų emalyje nėra gyvų ląstelių ir tai yra kiečiausias kūno audinys.
  • Dentinas. Tai antrasis danties sluoksnis. Kai emalis yra pažeistas, ėduonis patenka į dentiną. Būtent dėl to padidėja danties jautrumas šaltiems ar karštiems terminiams dirgikliams.
  • Pulpa yra tarsi danties centras. Joje yra kraujagyslės, nervai ir jungiamasis audinys.
    Kariesas būna įvairių stadijų tad ir jo sukeltos žalos gali būti įvairios – nuo ​​emalio nusidėvėjimo iki skausmingų pūlinių danties pulpoje.

Kai kurie žmonės gali nejausti jokių simptomų. Tačiau progresuojant dantų ėduoniui, žmogus gali patirti:

  • dantų jautrumą saldžiam, karštam ar šaltam maistui
  • protarpinį arba ūmų dantų skausmą
  • matyti atsiradusias dėmės ant dantų
  • jausti blogą kvapą
  • vizualiai matyti atsiradusias ertmes dantyse
  • Dantyse gali imti strigti maistas

Tačiau yra atvejų, kai nejaučiami jokie simptomai ir vizualiai gydytojas odontologas nemato jau giliai išplitusio karieso. Pateiksime pavyzdį, kuris iliustruoja tipinę situaciją.

„Ieškojau specialisto, kuris man atliktų priekinių dantų estetinį plombavimą. Ir internete radau informaciją – „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje kviečia pasinaudoti pasiūlymu dėl estetinio plombavimo, – sako klinikos pacientė Indrė. – Nuvykus į konsultaciją gydytoja pasiūlė atlikti ir panoraminę nuotrauką.

Buvau labai nustebinta, kai joje gydytoja pamatė jau beveik prie pat dantų kanalų priartėjusį ėduonį. Bet kaip tai gali būti, juk man neskauda… Pasirodo, danties gedimas prasidėjo tarpdantyje. O aš jau kurį laiką vaikščiojau su danties viduje didžiausia ertme apie tai nieko nežinodama.

Jei ne panoraminė nuotrauka, taip ir toliau būtų vystęsis kariesas, kol būtų reikėję jau ne tik dantį, bet danties kanalus gydyti. Labai nustebau, kad „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje turi tokias galimybes. Juk jų dėka galima užbėgti rimtoms problemoms už akių. Gerai, kad aš sugalvojau atlikti estetinę procedūrą ir viskas išaiškėjo. Dabar, kai lankysiuosi pas odontologą profilaktinei procedūrai, tikrai prašysiu, kad būtų padaryta panoraminė nuotrauka.“

Rekomenduojame nelaukti, kol pradėsite jausti karieso simptomus, o reguliariai apsilankyti profilaktiniam patikrinimui, pasidaryti panoraminę nuotrauką ir įsitikinti, ar jūsų dantys sveiki.

Kaip gydomas kariesas?

Karieso gydymas priklauso nuo jo stadijos. Pirminėje stadijoje ant dantų matomos dėmelės ir atsiradę mikro įtrūkimai. „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje taiko ankstyvaus karieso gydymą ir siūlo pacientams fluoro aplikacijas. Fluoras yra mineralas, galintis padėti sustiprinti emalį ir net atitaisyti žalą, atsiradusią dėl dantų ėduonies. Šios fluoro procedūros paprastai yra greitos ir trunka tik kelias minutes.

Funkcinis ir estetinis plombavimas. Kai dėl dantis yra pažeistas karieso giliau, yra atsiradusi ertmė dantyje, tuomet karieso pažeisti dantų audiniai yra išvalomi, pašalinamas ėduonis, o ertmė užpildoma plomba. Taip sustabdomas karieso plitimas ir atkuriama danties estetika ir kramtymo funkcija.

Mikroprotezavimas arba danties karūnėlė. Didesnėms ertmėms, atsirandančioms dėl dantų ėduonies, vietoj plombavimo gali prireikti vainiko. Dantis protezuojamas tada, kai dėl labai išplitusio karieso, daug kartų gydyto danties, nuosavo danties sienelės išplonėjusios, o plomba yra didelė. Būtent dėl šios priežasties atsiranda rizika, kad skils dantis ar net jo šaknis. Protezavimo eiga visada vienoda: iš pradžių paimami danties atspaudai, kad būtų galima pagaminti vainikėlį. Kai jis paruoštas, gydytojas odontologas paruošia dantį protezavimui ir užvelka karūnėlę.

Danties kanalų gydymas. Kai kariesas yra pasiekęs giliausius danties audinius ir šaknis, tenka taikyti endodontinį gydymą. „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje aprūpinusi specialistus dentaliniu mikroskopu, kuris padeda odontologams pamatyti ne tik papildomus kanalus ir juos kokybiškai sugydyti, bet ir pamatyti mikroįtrūkimus, kurie nematomi plika akimi. Dantų šaknų kanalų gydymas atliekamas prieš protezuojant dantį.

Danties šalinimo procedūra. Jei negydomas dantų kariesas padarė didelės žalos ir tapo infekcijos židiniu, nuo kurio gali plisti infekcija ir į kitus aplinkinius dantis, rekomenduojama šalinti dantį. „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje laikosi principo – kuo ilgiau išsaugoti nuosavą dantį, tad rekomenduodami šalinti dantį įvertiname, ar dantis padarys daugiau žalos ar naudos. Nesugydomai dantų karieso pažeistus dantis belieka išrauti ir jį atkurti implantu.

Kaip išvengti dantų karieso?

Dantų karieso padeda išvengti ne tik taisyklingi dantų priežiūros ir valymo įpročiai, bet ir reguliarus lankymasis profesionaliai burnos higienai ir odontologo apžiūrai

„Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje rekomenduoja laikytis prevencinio plano:

  • kasdien naudoti tarpdančių siūlą,
  • 2 kartus valytis dantis po 2 min.,
  • kas 6 mėn. atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą,
  • kartą per metus pasidaryti panoraminę dantų nuotrauką.

Šis planas padeda išlaikyti sveikus dantis, o juk bendra kūno sveikata prasideda nuo sveikos burnos.

Turite klausimų?
Užduokite klausimus specialistui
Susisiekite
Pasidalinkite naujiena