Beveik kiekvienas, kuris naktį griežia dantimis, apie tai sužino paskutinis, t.y. jam apie tai pasako artimieji. Taip jau yra, kad pats žmogus ne visada jaučia, kad griežia dantimis. Nors dantų griežimas nesukelia didelio diskomforto, daugelis žmonių nesikreipia į gydytoją. Tuo tarpu jų dantys pamažu trindamiesi vienas į kitą, nusidėvi. Bruksizmas – tai nevalingas griežimas dantimis, arba per stiprus dantų sukandimas, susijęs su stipriais žandikaulių judesiais, dažniausiai miego metu. Dažniausiai taikoma gydymo priemonė – tai bruksizmo kapa (sukandiminės kapos), bet ar vien jos pajėgios įveikti bruksizmo sukeltas pasekmes?
Sekite mus socialiniuose tinkluose:
Bruksizmo pasekmės:
- keičiasi dantų forma
- skilinėja ar lūžta dantų vainikėliai, plombos
- dantys tampa jautresni
- pakinta sąkandis
- nudilę, aptrupėję dantys
- žandikaulio sąnario ir galvos skausmai
- Retu atveju ir dantų neteikimas
Pastebime, kad skiriant tik kapos nuo dantų griežimo yra šalinamos bruksizmo pasekmės, bet ne priežastys. Bruksizmo gydymas mūsų klinikoje apima 3 žingsnius. Kokie jie?
Bruksizmo gydymas: 1 žingsnis – apsaugoti dantis
Bruksizmo kapa – taip vadinamos sukandiminės (okliuzinės) kapos, kurios apsaugo dantų paviršių nuo dantų nusidėvėjimo. Kadangi dantimis griežiama naktį, tai sukandiminės kapos dedamos ant dantų einant miegoti. Jos pagaminamos kiekvienam pacientui individualiai. Kapos yra gaminamos iš minkštos specialios ortopedinės medžiagos ir tik pagal paciento žandikaulio ir dantų formą. Dėl to jas dėvėti patogu. Jų gamybai vizito pas odontologą metu yra nuimami skaitmeniniai burnos antspaudai.
Kodėl apsauginė kapa nuo bruksizmo veiksminga?
- stabdo dantų dilimą;
- Apsaugo dantis nuo klibėjimo;
- Mažina veido raumenų įtampą.
Tačiau kapos nuo dantų griežimo negydo bruksizmo, o tik padeda apsisaugoti nuo jo sukeliamų pasekmių. Ką daryti toliau?
Bruksizmo gydymas: 2 žingsnis – priežasčių šalinimas
Pagrindinės dantų griežimo priežastys – stresas, psichologinė įtampa. Turbūt esate pastebėję stipriai sukąstus žandikaulius, kai sunkiai ir įtemptai dirbate, kai sukyla emocijos ar dėl kažko nerimaujate. „Per daug galvoju“, „per giliai imu į širdį, pergyvenu“ – būtent taip šią būseną apibūdina pacientai, kurie nori atsikratyti bruksizmo. Tačiau ne visada dantų griežimo priežastys yra psichologinės. Nustatyta, kad didelę įtaką turi vartojami medikamentai (antidepresantai), kartais bruksizmą gali paskatinti nekokybiški protezai burnos ertmėje, netaisyklingai suplombuoti dantys, netaisyklingas sąkandis.
Nesvarbu, kokios dantų griežimo priežastys, visada reikia kreiptis į gydytoją odontologą. Konsultacijos ir diagnostikos metu bus nustatytos priežastys ir jei paaiškės, kad bruksizmą sukėlė ne vien psichologiniai aspektai, bus sudaromas tolimesnis gydymo planas. Dažniausiai taikomas gydymas:
- Sąkandžio korekcija kapomis
- Protezai: kai kuriais atvejais, pakeitus prastos kokybės protezą, problema visiškai pašalinama.
Rekomenduojama vartoti daugiau nervinę sistemą stiprinančių medžiagų, tokių kaip kalcis, magnis, B grupės vitaminai.
Jei bruksizmo pagrindinė priežastis – netaisyklingas sąkandis, tuomet rekomenduojama atlikti sąkandžio korekciją. Atlikus trimačius skaitmeninius tyrimus, odontologas gali matyti per aukštus dantų sąlyčio taškus ir juos pašlifuoti, suprojektuoti korekcijas ir specialiai pagaminti dantų tiesinimo kapas.
Bruksimo gydymas: 3 žingsnis – estetikos atkūrimas
Apsaugojus dantis nuo tolimesnio dilimo ir pašalinus priežastį, 3 etapas – atkurti pažeistų dantų estetiką. Tinkamiausias būdas – estetinis plombavimas ar protezavimas, kai specialiomis plombomis yra atkuriamas danties vainikėlis, pakoreguojama danties forma. Kai kada estetiniam vaizdui atkurti gali būti rekomenduojamos laminatės.
Reikia pasakyti, kad bruksizmo gydymo atvejai visada individualūs. Tik po išsamios apžiūros ir skaitmeninės diagnostikos gydytojas odontologas gali parinkti, kaip gydyti bruksizmą. Bruksizmo kapos – sukandiminės (okliuzinės) kapos ar dantų tiesinimas, žandikaulio sąnario chirurginis gydymas priklauso nuo ne tik nuo bruksizmo priežasties, bet ir, kiek yra stiprus bruksizmas. Dažnu atveju vieno gydymo metodo nepakanka, todėl taikomas individualizuotas kompleksinis gydymas, į kurį gali įeiti ir kineziterapija ir psichoterapija.