fbpx

Dantų netekimas: priežastys ir pasekmės

Sveiki ir stiprūs dantys – tai sveikatos veidrodis. Dantų netekimas, su kuriuo susiduria beveik pusė Lietuvos gyventojų, blogina gyvenimo kokybę, kenkia pasitikėjimui savimi ir gali turėti rimtų fiziologinių pasekmių. Deja, labai didelė dalis žmonių pripranta prie netekusio danties pojūčio ir ignoruoja jo trūkumą. Kodėl netenkama dantų ir kas nutinka laiku neatkūrus danties?

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

3 pagrindinės dantų netekimo priežastys

Dantų netekimas susijęs su dantų ligomis, netinkama dantų priežiūra ir paveldimumu.
Dažniausia danties netekimo priežastis – dantenų uždegimas, t.y. periodontito ligos.
Dantenų uždegimas dažniausiai prasideda tuomet, kai netinkamai nuvalomos dantų apnašos, stresas, rūkymas ar net paveldimumas. Dėl šių priežasčių galima netekti vieno ar kelių dantų.
Kita priežastis – dantų ėduonis. Net ir maža „atsiradusi skylutė“, ėduonies pažeistas danties audinys ir ertmė jame, laiku negydomi gali gilėti ir pasiekti vidinius danties audinius – pulpą, danties šaknis. Dažniausiai stipriai ėduonies pažeistus dantis galima išsaugoti, tačiau kai jau ir dantų šaknų kanalų gydymas nebeveiksmingas, tenka šalinti dantį.
Dantų netekimas dėl dantų ligų, tokių kaip periodontitas ar ėduonis yra blogų higienos įpročių pasekmė. Gydytojai odontologai rekomenduoja bent kartą per pusmetį apsilankyti profesionaliai burnos higienos procedūrai, kurios metu pašalinamos dantų apnašos, kurias sunku nuvalyti namų sąlygomis.

Dantų netekimas ir paveldimumas

Kaip žinia, paveldimumo ligos ar polinkis į jas persiduoda iš kartos į kartą. Ar jos pasireikš, dažnai priklauso nuo išorinės aplinkos faktorių, mitybos įpročių, gyvenimo būdo, psichologinio atsparumo stresui ir pan. Tačiau kai kurie įgimti požymiai (paveldimumas), tokie kaip žandikaulio anomalijos, dantų susigrūdimas, dantų atsikišimas, seilių struktūra, dantų emalio stiprumas gali turėti įtakos dantų ligoms. Ar jos atsiras ir progresuos, priklauso ne tik nuo to, koks yra paveldimumas, bet ir nuo gerų dantų priežiūros ir mitybos įpročių. Pavyzdžiui, paprastai profilaktinė gydytojo odontologo terapeuto konsultacija rekomenduojama kartą per metus, tačiau daug kas priklauso nuo to, kokia yra bendra burnos ertmės būklė, ar nustatytos paveldimų dantų ligos, pavyzdžiui, tokios, kaip dantų adentija, žandikaulio anomalijos (atsikišęs žandikaulis arba žandikaulio asimetrija). Tuomet gydytojas odontologas rekomenduos, kaip dažnai reiktų apsilankyti profilaktiniam patikrinimui.

Kodėl svarbu laiku atkurti dantį?

Netekus vieno ar daugiau dantų, burnos ertmėje atsiranda reikšmingų pakitimų. Danties netekimas sąlygoja gretimų dantų, žandikaulio kaulų ir žandikaulio sąnario poslinkius, deformacijas ar kaulo tirpimą. Praradus dantį, greta esantys imti slinkti, pasikeičia atstumas tarp dantų ir tai gali sukelti sąkandžio pakitimus. Tai keičia ne tik žmogaus artikuliaciją, bet ir laikyseną.
Aplink trūkstamą dantį taip pat gali sumažėti žandikaulio kaulo masė. Žandikaulio kaulo nykimas keičia veido bruožus, žmogus pastebimai atrodo senesnis, o tai sukelia estetinių problemų ir gali apriboti būsimas danties atkūrimo galimybes.

Daugiau nei estetika

Dantų netekimas kenkia veido estetikai: veido profilio ir smakro linijoms. Laikui bėgant dėl dantų netekimo pasikeičia skruostai, smakras, sąkandis. Be to, netekus danties, susilpnėja gebėjimas kramtyti. O tai reiškia, kad reikės vengti tam tikrų sunkiai kramtomų maisto produktų, pavyzdžiui, obuolių ar morkų, kurie gali turėti įtakos jūsų bendrai sveikatai. Dantų netekimas taip pat gali pakeisti jūsų kalbą ir tarimą.
Dantų atkūrimas implantais, kai atstatoma ne tik danties karūnėlė, bet ir šaknis, yra pats efektyviausias būdas atkurti danties pirminę funkciją, išvengti veido bruožų ar artikuliacijos pokyčių.

Turite klausimų?

Užduokite juos specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.