Neretai odontologai susiduria su dantų traumų problemomis. Taip gali nutikti ne tik sportininkams ir mažiems vaikams, bet ir paprastiems žmonėms, kurie nėra aktyvūs. Nebūtina žaisti krepšinį ar boksuotis, traumos ištinka pačiose netikėčiausiose kasdieninėse situacijose. Danties trauma – tai danties arba dantenų, aplinkinių minkštųjų audinių pažeidimas. Gali būti pažeisti ne tik priekiniai dantys, bet ir žandikaulis. „Evadenta“ odontologijos klinikos Klaipėdoje burnos chirurgai susiduria su įvairių tipų dantų traumų atvejais ir yra pasiruošę laiku suteikti pagalbą. Šiame straipsnyje aptarsime, ką daryti dantų traumos atveju ir kokio gydymo tikėtis skirtingais traumų atvejais.
Sekite mus socialiniuose tinkluose:
Dantų traumos ir lūžusio danties atstatymas
Dantų traumos ir lūžusio danties atstatymas priklauso nuo situacijos. O jos gali būti nuo lengvų iki sunkių sužalojimų ir danties praradimo. Kiekvienas atvejis reikalauja tinkamai parinkto gydymo. Dalinis sumušimas, danties paslankumas arba išnirimas, emalio įtrūkimai arba dentino bei šaknies lūžiai – tai dažniausiai pasitaikantys lūžusio danties atstatymo atvejai. Visais atvejais svarbu nedelsiant kreiptis į odontologus, norint išvengti galimų problemų.
„Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje ir joje dirbantys specialistai atidžiai įvertina paciento burnos būklę ir, jei reikia, skiria tinkamą gydymą. Jei ieškote profesionalių burnos chirurgų, galite susisiekti su mumis ir užsiregistruoti vizitui į odontologijos kliniką Klaipėdoje, kurioje suteiksime reikiamą pagalbą. Mūsų kontaktai pateikti šio straipsnio apačioje.
Ir vis tik, ką daryti, ištikus dantų traumai ir kokie gydymo metodai gali būti taikomi ar visada įmanomas lūžusio danties atstatymas?
Danties emalio įtrūkimas yra mechaninis pažeidimas, kai danties paviršiaus emalyje, apsaugančiame dantį nuo infekcijų, atsiranda plyšys. Tai gali įvykti dėl įvairių priežasčių: dėl traumos, stipraus sukandimo kramtant, dėl streso ir įtampos žandikaulyje, dėl dantų griežimo arba net dėl netinkamo dantų šepetėlių naudojimo.
Emalio įtrūkimai gali būti labai smulkūs arba gana dideli, priklausomai nuo pažeidimo masto. Jie gali atsirasti ant bet kurio danties paviršiaus, tačiau dažniausiai tai įvyksta priekiniuose dantyse arba dantyse, kuriuose jau yra ankstesnių pažeidimų, pavyzdžiui, ėduonies.
Danties emalio įtrūkimus pašalinti būtina, nes jis gali lemti jautrumą, skausmą ir padidinti riziką susirgti kariesu (ėduonimi). Tai taip pat gali paveikti danties išvaizdą ir funkcionalumą.
GYDYMAS. Tokie įtrūkimai paprastai pastebimi apžiūros metu su dentaliniu mikroskopu ir juos galima pašalinti atliekant estetinį plombavimą, kai specialia medžiaga yra padengiamas visas danties paviršius.
Danties sumušimas. Susimušus dantį, išoriškai gali nebūti pastebimų pokyčių arba gali atsirasti kraujavimas iš dantenų ir skausmas, kai liečiamas dantis. Nepaisant to, svarbu pasikonsultuoti su odontologu, kad patikrintumėte, ar dantis yra sveikas ir gyvybingas. Net maža trauma gali sutrikdyti danties kraujotaką ir sukelti spalvos pokyčius (pvz., patamsėjimą), nervo žūtį ar netgi danties praradimą. Jei stiprus sumušimas nebus tinkamai gydomas, gali išsivystyti rimtos komplikacijos ir sumušto ar lūžusio danties atstatymas gali būti sudėtingas.
Jei susimušėte dantį, rekomenduojama sumuštą vietą šaldyti. Jei dantis paslankus, rekomenduojama jį sukąsti, vengti kramtymo ir nedelsiant kreiptis į odontologijos kliniką.
GYDYMAS. Įprastai odontologas atlieka išsamų tyrimą ir diagnozę, nustato danties būklę ir pažiūri, ar yra kokios nors komplikacijos, pvz., danties laužymas ar nervo pažeidimas. Rentgeno nuotrauka gali būti atlikta, jei yra įtarimų dėl vidinių pažeidimų, pvz., įtrūkimų šaknyje arba danties viduje. Jei danties sumušimas sukelia danties paslankumą ar nestabilumą, gydytojas gali stabilizuoti dantį. Tai padės išlaikyti dantį tinkamoje padėtyje, kol bus atliktas tolesnis gydymas. Jei danties emalio ar audinių pažeidimai yra vidutinio ar didelio sunkumo, gydytojas gali atlikti atstatymo procedūras. Tai gali apimti danties restauraciją estetiniu plombavimu ar protezavimu. Po danties sumušimo gydymo, odontologas gali rekomenduoti reguliarius stebėjimo vizitus, kad įsitikintų, jog dantis gerai atsistato ir nėra jokių pooperacinių komplikacijų.
Danties išnirimas – tai danties pasislinkimas iš pradinės padėties ertmėje. Jei dantenos ir dantys sveiki, išnirimas pasitaiko gana retai. Tačiau jei dantenos uždegimas lėtinis ir ilgai besitęsiantis, išnirimas gali įvykti net kramtant maistą. Toks sužalojimas gali smarkiai traumuoti periodonto audinius. Išnirimas pasireiškia stipriu skausmu, pacientas jaučia danties paslankumą. Danties išnirimas gali įvykti ir dėl stipraus sumušimo, kai pažeidžiamas kaulas.
GYDYMAS. Vizito metu daroma rentgeno nuotrauka ir imobilizuojamas dantis. Jei išnirimo metu buvo pažeistos kraujagyslės ir nervai, įvyksta pulpos nekrozė, o tai reiškia, kad turi būti gydomi danties kanalai ir pašalinami negyvi audiniai. Dėl tokio išnirimo ilgainiui patamsėja dantis, tad vėliau gydytojai rekomenduoja atlikti vienos danties vidinį balinimą. „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje rekomenduoja plačiau apie tai paskaityti straipsnyje „Endodontinis danties spalvos pakitimas“.
Visiškai išmuštas dantis – tai rimtos traumos pasekmė, kai labai svarbu žaibiškai reaguoti. Iškritusio ar lūžusio danties atstatymas labai priklauso nuo laiko, per kurį yra reaguojama. Ar žinojote, kad dantis gali būti įstatytas į vietą ir gali prigyti? Svarbu jį per 30 min. atstatyti į vietą. Svarbu žinoti, kad išmuštą dantį galima laikyti po liežuviu, kol atvyksite į kliniką, jo negalima nei valyti, nei trinti, nes tokiu būdu galima pažeisti dar danties šaknies paviršiuje esančias gyvybingas ląsteles, kurios reikšmingos prigijimo procese. Kad dantis neišsausėtų, jį galima pamerkti į šaltą pieną, propolio tirpalą ar net akių lęšiams skirtą tirpalą.
GYDYMAS. Jei nepavyksta atstatyti nuosavo danties, tuomet sprendimas – danties implantavimas, kuris gali būti atliekamas ir vieno vizito metu. Pacientas nelieka nei vienos dienos be danties, nes ant implanto užmaunama laikinoji danties karūnėlė, o kai implantas prigyja, pagaminamas nuolatinis danties vainikėlis.
Danties šaknies lūžis. Tai būklė, kai danties šaknis arba jos dalis yra įtrūkusi, įskilusi ar lūžusi. Kai danties šaknies lūžis yra nedidelis arba išorėje nepastebimas, tai gali nesukelti jokių akivaizdžių simptomų ar skausmo. Tačiau kai kuriais atvejais jaučiamas skausmas, ypač kai spaudžiama arba kramtomas maistas.
Danties šaknies lūžis yra rimta problema, nes tai gali lemti įvairias pasekmes, tokias kaip infekcija, danties netekimas arba pažeistų šaknų gydymas. Paprastai šaknies įskilimai matomi dentaliniu mikroskopu.
GYDYMAS. Kai danties šaknies lūžis yra nedidelis ir nesukelia jokių komplikacijų, gali būti pakanka periodiškai stebėti dantį ir atlikti paprastus prevencinius veiksmus. Rimtesniu atveju, kai šaknies lūžis yra stiprus, gali būti atliekama danties šaknies kanalų gydymas, kai pašalinama pulpa, išvalomi kanalai ir užpildomi specialiomis medžiagomis siekiant išsaugoti dantį ir išvengti infekcijos.
Kai kada reikia ir chirurginės intervencijos, t.y. atlikti šaknies rezekcija (danties šaknies dalies pašalinimą), danties ištraukimą arba kaulo priauginimo procedūrą, kad būtų galima įsriegti implantą ir taip atkurti prarastą dantį.
Įskilusio, iškritusio, paslankaus ar lūžusio danties atstatymas priklauso nuo daugelių faktorių ir būklės. „Evadenta“ odontologijos klinika Klaipėdoje turi vietoje visą reikiamą diagnostinę įrangą ir technologijas, kad skubiai būtų padaryti visi reikiami tyrimai, nuotraukos ir laiku suteiktas gydymas.
Mus galite rasti čia:
„Evadenta“ odontologijos klinika. Klaipėda, S.Nėries gt. 20
Esame pasiruošę jums padėti ir išspręsti net ir sudėtingiausius dantų traumų atvejus.