Dažniausiai diagnozuojama dantų problema – dantų ėduonis arba kariesas. Kad burnoje atsiradęs dantų ėduonis, galima suprasti iš tokių simptomų kaip dantų skausmas, nemalonus dantų jautrumas, trupantis dantų emalis, matomos skylutės ir kt. Pastarosios – danties kietajame audinyje susiformavusios ertmės – atsiranda dėl rūgščių poveikio. Dantų ėduonies terapinis gydymas, t.y. danties plombavimas ir gera burnos higiena – tai pagrindinės priemonės, padedančios sustabdyti šią problemą.
Sekite mus socialiniuose tinkluose:
Kodėl atsiranda matomos skylutės dantyse?
Matomos skylutės – tai dėl tirpimo ir yrimo procesų atsiradusi ertmė danties kietajame audinyje. Nors emalis yra pats tvirčiausias žmogaus organizmo audinys, tačiau ilgainiui dėl nuolatinių rūgščių poveikio jis tampa mažiau atsparesnis. Kariesas atsiranda dėl apnašo, kuriame esančios bakterijos pradeda skaidyti cukrų ir išskiria rūgštis, kurios tirpdo danties audinius. Per emalyje atsiradusius įtrūkimus bakterijos patenka į dentiną – kietąjį danties audinį ir tokiu būdu rūgštinėje terpėje toliau vyksta irimo procesas. Susiformuoja paviršinės, vidutinės arba gilios ertmės dantyje.
Jei danties pažeidimas yra paviršinis, matomos skylutės nedidelės, pacientas gali jausti dantų jautrumą saldžiam maistui ar terminiams dirgikliams. Dažnai tokie pažeidimai žmogui nesukelia diskomforto ir tai labai apgaulinga, nes dantų kariesas vystosi toliau ir mažos matomos skylutės virsta rimtesne problema.
Kai danties pažeidimas yra gilus, dantis pasidaro ne tik jautrus. Matomos skylutės padidėja ir jose ima strigti maistas. Jei infekcija prasiskverbia į danties nervinius ir kaulinius audinius, dantis ir jį supantys audiniai gali supūliuoti. Yra didelė rizika jo netekti, todėl labai svarbu kuo skubiau plombuoti dantį. Deja, praktikoje odontologai susiduria su rimtesnėmis problemomis, kurių galėjo pacientas išvengti. Statistika rodo, kad nemažai žmonių neturi įpročio lankytis pas odontologą pasitikrinti profilaktiškai. Dažniausiai pacientai kreipiasi jau tada, kai jaučia skausmą, diskomfortą arba kai plika akimi pastebi matomas skylutes dantyse.
Danties plombavimas ne vienintelis dantų ėduonies gydymo būdas
Terapinis dantų gydymas – tai bakterijų pažeistų kietųjų danties audinių pašalinimas ir prarasto danties audinio atstatymas plomba, t.y. danties plombavimas. Kokio prireiks gydymo, t.y. plombavimo, priklauso nuo dantų ėduonies intensyvumo ir nuo to, kokio dydžio yra matomos skylutės dantyse. Jei yra tik paviršinės problemos, yra atvejų, kai apsieinama be gręžimo, tačiau jei susidariusios ertmės yra gilesnės, tuomet gali prireikti ne tik plombavimo, bet ir sugyti dantų šaknų kanalus ar net protezuoti. Nesvarbu, kokio dydžio matomos skylutės dantyse, visais atvejais reikia užkirsti kelią tolimesniam karieso plitimui.
Svarbiausia, į ką odontologas atkreipia dėmesį gydymo procese, yra kruopštus pažeistų audinių pašalinimas, kad ertmėje neliktų bakterijų, kurios ir toliau ardys danties audinį. Todėl plombavimo metu atlikus nuskausminimą, pašalinami karieso pažeisti danties audiniai, plombavimo laukas izoliuojamas specialia guma – koferdamu tam, kad gydomas dantis būtų apsaugotas nuo bakterijų iš burnos ertmės, ertmė dantyje užpildoma plomba. Danties plombavimas – tai procedūra, kurios metu yra atkuriamas anatominė danties forma bei kramtymo funkcija. Labai svarbu, kad užpildžius ertmę plombine medžiaga, neliktų kabančių plombos kraštų. Paliktuose plombos kraštuose vėl gali kauptis apnašos, dėl kurių neretai prasideda dantenų uždegimas. Būtent todėl plomba yra šlifuojama, poliruojama.
Tinkamai sugydytas dantis gali būti ilgą laiką, o dantų karieso sukelti procesai sustabdyti, tačiau daug svarbiau toliau tinkamai prižiūrėti dantis namuose. Matomos skylutės ir vėl atsiras, jei nebus gerų burnos higienos įpročių.
Dantų šepetėlis nėra vienintelė dantų valymo priemonė. Ypač svarbu naudoti tarpdančių siūlą, kuriuo pašalinamos apnašos iš tarpdančių, būtent iš tų vietų, kur dantų šepetėlis nepasiekia. Labai svarbu išvalyti danties vageles, danties kraštus ties dantenomis – tas vietas, kur greičiausiai kaupiasi maisto likučiai, kurie yra maistas dantų audinius ardančioms bakterijoms (apie tai, kodėl reikalinga profesionali burnos higiena, skaitykite čia).
Kita dantų ėduonies profilaktinė priemonė – tinkama mityba. Atsisakydami maisto produktų, kuriuose yra daug cukraus, daug labiau apsaugote savo dantis nuo rūgščių poveikio. Gazuoti saldinti gėrimai – pirmas produktas kurio verta atsisakyti norint išsaugoti sveikus dantis.
Kas neapsaugo nuo danties ėduonies?
Neretai tenka girdėti, kad po maisto vietoj dantų šepetėlio galima naudoti kramtomąją gumą, kuri apsaugos dantis nuo žalingo bakterijų poveikio. Tiesa, kramtant gumą, išsiskiria daugiau seilių, kurios neutralizuoja rūgštis, pašalina maisto likučius, tačiau joje yra cukraus arba jį pakeitusių priedų, saldiklių, kurie kenkia dantims Dirbtini saldikliai neturi kariosogeninio poveikio. Didžiojoje dalyje gumų cukraus nėra, yra tik saldikliai. Kramtomoji guma negali atstoti dantų šepetėlio, tarpdančių siūlo (apie kramtomosios gumos poveikį dantims ir žandikauliui skaitykite čia).
Matomos skylutės užplombuotos, tačiau tai nereiškia, kad danties plombavimas yra vienintelė priemonė apsauganti nuo dantų ėduonies plitimo. Tinkamai neprižiūrint dantų, jų atsiras kitoje vietoje. Patys pirmieji dantų ėduonies požymiai – permatomos dėmės dantų emalyje, rodo, kad prasidėjusi dantų demineralizacija, todėl ne visada dantų pastos, skalavimo skysčiai, kuriuos pasirenka patys pacientai, gali apsaugoti nuo tolimesnio karieso plitimo. Rekomenduojama bent kartą per pusmetį apsilankyti pas burnos higienistą ar gydytoją odontologą ir toliau dantis prižiūrėti pagal specialistų suteiktas rekomendacijas.