Dantenų uždegimas – tai organizmo reakcija į žalingų veiksnių poveikį. Pagrindinis uždegimo simptomas – kraujuojančios dantenos. Jei pastebėjote, kad valantis dantis kraujuoja dantenos, nesuverskite visos kaltės netinkamam dantų šepetėliui. Reikia pasakyti, kad dantenų kraujavimas – tai ne liga, o ligos, vadinamos gingivitu, simptomas. Kaip sustiprinti dantenas, užkirsti kelią gingivitui ir atsikratyti nemalonių pojūčių burnoje?
Sekite mus socialiniuose tinkluose:
Kas yra uždegimas?
Kad organizme vyksta uždegiminės reakcijos suprantame iš paraudimo, patinimo ir skausmo. Kai uždegimas lėtinis, jį ne visada galima laiku pastebėti. Dantenų kraujavimas yra lėtinio uždegimo simptomas ir yra rimtas signalas, kad reikia gydytojo odontologo konsultacijos.
Lėtinis dantenų uždegimas gali prasidėti dėl daugybės priežasčių: per didelis cukraus vartojimas, stresas. Tačiau dažniausia dantenų uždegimo priežastis – apnašos, kuriose tarpsta bakterijos, ardančios dantų audinius ir sukeliančios dantenų uždegimą. Dantenų kraujavimas atsiranda dėl organizmo imuninės sistemos, kuri pradeda kovoti su infekciją sukeliančiomis bakterijomis. Į uždegimo vietą priteka daugiau kraujo, kuris aprūpina susilpnėjusią organizmo vietą didesniu deguonies kiekiu, kad greičiau vyktų gijimas.
Kodėl kraujuoja dantenos?
Gingivitas. Dažniausia priežastis – gingivitas, kuris prasideda dėl apnašų kaupimosi Bakterijos kaupiasi ne tik dantų paviršiuje, danties vagelėse, bet ir tarpdančiuose ir po dantenomis. Jei šioje stadijoje nesiimama gydymo, tuomet dantenų uždegimas gali išsivystyti į periodontitą. Dantenų uždegimas dažniausia atsiranda tada, kai dantų priežiūrai naudojamas tik dantų šepetėlis. Jis neišvalo apnašų, maisto likučių, esančių tarpdančiuose ar prie pat dantenų, todėl burnos higienos specialistai rekomenduoja būtinai naudoti ir tarpdančių siūlą.
Agresyvus dantų valymas. Burnoje esantys audiniai yra jautrūs, todėl ypač svarbu tinkamai pasirinkti dantų valymo priemones. Dantenos gali kraujuoti dėl per stiprus dirginimo. Jei naudojamas netinkamas dantų šepetėlis ir juo per stipriai spaudžia valantis dantis, dyla dantų emalis, yra pažeidžiamos dantenos. Tinkamai valant šepetėliu arba naudojant dantų siūlą sveikos dantenos niekada neturėtų kraujuoti. Jei valymo metu kraujuoja dantenos, tikėtina, kad yra infekcija.
Netaisyklinga burnos higiena. Dažniausia dantų priežiūros klaida – dantų valymo trukmė ir tarpdančių siūlo nenaudojimas. Jeigu dantų apnašos blogai nuvalomos, tai ilgainiui dėl seilėse esančių mineralinių medžiagų jos mineralizuojasi ir virsta kietais dantų akmenimis. Juose besikaupiantys toksinai, rūgštys ir bakterijos neigiamai veikia dantis, dantenas ir periodonto audinius ir taip sąlygoja gingivito, periodontito, o taip pat ir dantų ėduonies atsiradimą. Taigi nepašalintos dantų apnašos kietėja, ardo dantų emalį, išprovokuoja dantenų uždegimą, todėl bent kartą per pusmetį rekomenduojama atlikti profesionalios burnos higienos procedūrą.
Geležies trūkumas. Žmonėms, kurie sega anemija, daug dažniau kraujuoja dantenos. Geležis padeda susidaryti trombocitams ir stabdo kraujavimą. Kai kraujyje dėl geležies trūkumo nepakanka trombocitų, kraujavimas dažnesnis ir gausesnis. Tokiu atveju svarbi ne tik gera burnos higiena, bet ir maistas, turintis geležies.
Kaip stiprinti dantenas?
Dantenų kraujavimas yra skirtingo intensyvumo. Kai kraujuoja tik vienoje vietoje ir tarp dantų, galima įtarti, kad tai ne ligos simptomas, o tiesiog dantenų sudirginimas, atsiradęs dėl tarpdančių siūlo neatsargaus panaudojimo ar per stipriai spaudžiamo dantų šepetėlio.
Kai yra dantenų uždegimas ir dantenos kraujuoja stipriau (kartais nesustoja net kelias minutes), tuomet ir be gydytojo apžiūros gali būti aišku, kad tai rimtos ligos simptomas, todėl nedelsiant reikia konsultuotis su odontologu. Jei priežastis yra sunki infekcija, rekomenduojami vaistai nuo dantenų kraujavimo, dantų pasta nuo dantenų kraujavimo.
Tinkamas dantų valymas – minkštas dantų šepetėlis, kruopštus ne tik dantų, bet ir dantenų valymas – geriausias būdas, kaip stiprinti dantenas. Dantis reikia valyti du kartus bent po 2 minutes. Nepamirškite keisti dantų šepetėlio kas 3-4 mėnesius.